Co Oznacza Sen O Delfinach?
Franciszek Baran
- 0
- 30
Zainteresowanie filozofów, artystów czy lekarzy snami nie jest zjawiskiem nowym, jednak dopiero w XX wieku marzenia senne stały się obiektem badań naukowych. Jak ten dość powszechny sen z delfinami widziałby Freud lub Jung, a jak interpretuje go sennik? Każde społeczeństwo postrzega marzenia senne w sposób charakterystyczny dla wierzeń oraz tradycji danego kręgu kulturowego.
- Zupełnie inne będzie ich znaczenie na terenie Europy, a inne np.
- W plemionach afrykańskich.
- Różnice w interpretacji istniały również na przestrzeni wieków.
- Na terenach należących do kontynentu i kultury europejskiej marzenia senne pozostawały w kręgach domysłów filozofów i wyobrażeń artystów aż do pierwszej połowy XX wieku, kiedy to zajął się nimi Zygmunt Freud, a później Carl Gustaw Jung.
Następnie marzeniami sennymi zajęli się naukowcy, którzy wykorzystują wysokiej jakości maszyny pomagające m.in. rejestrować aktywność mózgu oraz innych części ciała podczas snu. Interpretacja znanego wielu osobom snu z pływającymi delfinami zależeć więc będzie nie tylko od danej kultury, lecz także od tego, jaka dyscyplina naukowa ją podejmie.
Chociaż oczywiście mamy do dyspozycji standardowe interpretacje (nie pominiemy ich), które można odnaleźć w sennikach dostępnych w Internecie, w ramach poszerzania horyzontów zachęcamy do interpretacji wielotorowej. Sny o delfinach w filozofii i religii Starożytnej Grecji W starożytności, na terenie Morza Śródziemnego sny o delfinach miały raczej tylko jeden ustalony sposób interpretacji, a odczytania te są do dziś w wielu aspektach aktualne w najbardziej znanych i standardowych sennikach.
Mówiąc o postrzeganiu tych stworzeń w starożytności, nie można nie wspomnieć o Apollu, Delfiny były bowiem kojarzone z tym bogiem-opiekunem mędrców i artystów. Nawet jeden z jego przydomków brzmi Delfinios i od niego również pochodzi nazwa antycznego miasta Delfy, w którym powstał ośrodek kultu Apollina oraz tzw.
- Wyrocznia delfijska – jedno z najważniejszych miejsc świata starożytnego.
- Delfiny w snach często były zatem postrzegane jako znak od bogów, zwiastun szczęścia.
- Osoba, która doświadczyła snu o delfinach, mogła spodziewać się pomyślności.
- Ssaki te utożsamiane były też z ogromną mądrością i sprytem.
- Podążanie za delfinem w śnie było również interpretowane jako znak od bogów wskazujący śniącemu właściwą drogę.
Sen o martwym delfinie był już jednak zwiastunem nieszczęścia, a nawet śmierci. Co Freud i Jung powiedzieliby na temat snu o pływaniu z delfinami? Snami jako na wpół nieświadomą projekcją naszego umysłu zajął się dopiero Freud. To on zerwał z tradycją interpretowania snów jako pewnego rodzaju przepowiedni i uznał je za sposób, w jaki nasze nieuświadomione pragnienia lub traumy dają o sobie znać.
Jego pomysł, aby postrzegać sny w ten sposób, był oryginalny i do dziś stanowi główny wyznacznik podczas pracy psychoterapeuty z pacjentami. Jednak kierunek, jaki obrał Freud, bardzo szybko został skrytykowany przez jego własnych uczniów. Wątpliwości miał szczególnie Carl Gustaw Jung, a kolejne pokolenia psychologów i naukowców niemal całkowicie obaliły teorię Zygmunta Freuda.
Dlaczego? Mówiąc wprost, Freud we wszystkim dopatrywał się ukrytego znaczenia związanego z seksem. Sen z delfinami zapewne zinterpretowałby jako silne pragnienie ze strony pacjenta, aby zaznać wolności w sferze seksualnej. Gdyby natomiast pacjentem była kobieta, zostałaby jej wmówiona zazdrość o penisa, ponieważ kształtem delfin przypominałby Freudowi fallusa.
Carl Gustaw Jung sprzeciwił się tym jednostronnym interpretacjom i znaczenia snu z delfinami upatrywał również w pragnieniach pacjenta, poruszając się jednak po różnych polach interpretacyjnych, a nie tylko w sferze seksualnej. Przede wszystkim doszukiwałby się we śnie o delfinach autoekspresji pacjenta oraz wyrazu twórczej osobowości.
Interpretacja według sennika: delfin w wodzie Współczesne senniki wyróżniają kilka interpretacji w zależności od sytuacji, w której znajduje się delfin w naszym śnie. Oto kilka najważniejszych z nich:
zadowolony i bawiący się delfin – wyraz szczęścia i zadowolenia osoby śniącej, pływanie z delfinami – sennik interpretuje to jako wyraz nietuzinkowego charakteru śniącego, skaczące delfiny – zwiastują sukces w życiu (w tej interpretacji wpływy kultury greckiej są szczególnie silne), grupa delfinów podczas zabawy – sen zwiastuje bardzo pozytywne zmiany w życiu lub nawiązanie nowych kontaktów.
Jak widać, obecnie sny postrzega się nie tylko jako pewnego rodzaju przepowiednie, lecz także jako projekcję charakteru lub pragnień osoby śniącej, co stanowi eklektyczną i harmonijną całość. A wy jak interpretujecie swoje sny? Zobacz też: Autor: Adrian Adamczyk Źródło zdjęcia głównego: Fot. Getty Images/borchee
Jak delfin śpi?
Jak wygląda sen u delfina? – Sen jest naturalnym procesem każdej żywej istoty. Pracowite mrówki zasypiają blisko 250 razy na dobę na nieco ponad minutę, człowiek do pełnej regeneracji potrzebuje około 8 godzin, a jak to wygląda w przypadku delfinów? Należy pamiętać, że delfiny to ssaki żyjące w wodzie, które muszą wypłynąć na powierzchnię, by oddychać.
- Jak więc połączyć sen z ciągłą potrzebą zaczerpnięcia świeżego powietrza? Mózg delfina praktycznie nigdy nie zasypia i pozostaje w fazie “czuwania”.
- Gdy zapadają w sen, jedna półkula mózgu “wyłącza się”, natomiast druga pozostaje czujna.
- Tak samo reagują oczy w trakcie snu – jedno z nich pozostaje zamknięte, zaś drugie jest otwarte.
Pracująca półkula mózgu odpowiada za monitorowanie procesu oddychania oraz utrzymywanie się na powierzchni wody w celu zaczerpnięcia oddechu. W trakcie doby każda z półkul odpoczywa około czterech godzin, dlatego delfiny w ciągu dnia przeznaczają osiem godzin na sen.
Co to znaczy jak się sni foka?
Znaczenie snu FOKA w innych kulturach i sennikach: –
Sennik mistyczny: Kiedy we śnie widzisz pływające foki, spodziewaj się złych warunków, załamania pogody. Jeśli we śnie przyglądasz się fokom, symbolizuje to twoją wrażliwość. Gdy we śnie polujesz na foki, czeka cię wyprawa na polowanie lub na ryby.
: Foka
Ile IQ mają delfiny?
Animacja echolokacji delfina Delfin w służbie marynarki wojennej USA Delfin – ogólne określenie wodnych ssaków z rzędu waleni, z rodzin Delphinidae ( delfiny oceaniczne ) i Platanistidae ( delfiny słodkowodne ), obejmujące średniej wielkości walenie charakteryzujące się wydłużonym pyskiem i obecnością melonu,
- W ściślejszym ujęciu odnosi się ono też do rodzaju należącego do rodziny delfinowatych.
- Delfiny zamieszkują morza obu półkul i wiele rzek strefy równikowej,
- Często przebywają w gromadach ( stadach ) od kilku do kilkuset osobników, o wyraźnie zaznaczonej hierarchii,
- Odbywają dalekie wędrówki.
- Mają zdolność do echolokacji, a przynajmniej jeden gatunek ( Sotali guianensis ) także do elektrorecepcji,
Porozumiewają się za pomocą dźwięków, określanych jako język delfinów, Delfin śpi, unosząc się w wodzie na głębokości około 50 cm, z jednym okiem otwartym, Oddycha wynurzając się co 30 sek. na powierzchnię, nie budząc się. Delfiny często polują ławicami.
Czasami nawet polują z rekinami, Żywią się rybami, kalmarami i skorupiakami, Ich głównym naturalnym wrogiem jest orka, Ich duże rozmiary oznaczają, że mają lepszą ochronę przed zimnem mroźnych mórz. Delfiny są zwierzętami społecznymi. Według współczynnika encefalizacji inteligencja delfina wynosi 4–5 i jest wyższa niż u szympansa (dla porównania inteligencja według tego kryterium dla człowieka wynosi 7, a szympansa 2,5).
Tresuje się je do sztuczek w delfinariach, Zdarza się, że pomagają innym delfinom, rannym lub chorym, a czasami nawet człowiekowi. W Indiach delfiny otrzymały prawny status „non-human person”, czyli osób pozaludzkich, co m.in. powoduje prawne sankcjonowanie ich prawa do wolności,
Ile kosztuje delfin?
Delfin kosztuje nawet do 150 tysięcy dolarów. Pozostałe są zabijane, a ich mięso sprzedawane za około 500 dolarów od egzemplarza.
Jak zwabić delfiny?
Według Pliniusza, było to niezwykle proste: wystarczyło stanąć na brzegu i zawołać głośno „simon, simon!’. W wolnym tłumaczeniu oznacza to „płaski nos’. Tak właśnie Grecy nazywali delfiny, a im najwyraźniej podobała się ksywka, bowiem – jeśli wierzyć Pliniuszowi – natychmiast ochoczo przypływały.
Jakie stworzenie ma największy mózg?
2,4 kg. Co ciekawe, największy mózg wśród wszystkich żyjących zwierząt ma kaszalot. W jego przypadku mózg waży aż 8 kilogramów.
Czy delfin może zaatakować?
Są słodkie i miłe? Nie chciałbyś ich spotkać. Gangi delfinów Nawet jeśli większość z nas nie widziała nigdy żywego delfina, to i tak znamy je wszyscy. Wiemy, że są mądre i pogodne, skaczą na falach, lubią ludzi i są najsympatyczniejszymi zwierzętami na Ziemi.
Starożytni Grecy za zabicie delfina karali śmiercią, a australijscy Aborygeni wierzyli, że delfiny to kosmici z Syriusza. Współczesna nauka zachwyca się ich wysoką inteligencją i skomplikowanym systemem społecznym. – Powinniśmy traktować je jako osoby ze wszystkimi należnymi im prawami. Celowe zabijanie takich osób powinno być karane tak jak zabijanie ludzi – postuluje Thomas White, profesor etyki z Loyola Marymount University w Kalifornii, wspierający wprowadzenie Karty Praw Waleni, stworzonej dwa lata temu podczas konferencji w Helsinkach.
Fascynujące naukowców podobieństwo świata delfinów do świata ludzi ma także swoje ciemne strony. W morskich głębinach wiodą one bowiem zupełnie inne życie, bardziej kojarzące się z ludzkimi gangami niż beztroskimi pląsami. Delfinie gangi, specjalizujące się w porywaniu i niewoleniu samic, masakrowaniu własnych młodych i innych gatunków waleni, spotykane są od zachodniej Australii przez Karaiby, atlantyckie wybrzeża Szkocji i Stanów Zjednoczonych po Kalifornię.
Opętane chucią delfiny są nawet zdolne do atakowania nurkujących ludzi. Zwierzęta łączące się w mniejsze lub większe grupy seksualnych drapieżców tworzą skomplikowaną mozaikę układów społecznych, w których na porządku dziennym są zmiany aliansów i zdrady dotychczasowych sojuszników. – Ich życie to nieustanny dramat, bardzo wyczerpujący fizycznie i psychicznie.
Cieszę się, że nie jestem delfinem – mówi prof. Richard Connor z Massachusetts University, który od lat 80. bada delfiny w Shark Bay w Australii.
Ile kosztuje terapia z delfinami?
Delfinoterpia – wskazania i przeciwwskazania – Zdaniem niektórych delfinoterapia pozwala uporać się z zaburzeniami, takimi jak, m.in.:
- autyzm
- ADHD
- zespół Downa
Delfinoterapia jest stosowania w terapii osób (głównie dzieci) niepełnosprawnych, upośledzonych umysłowo, mających różne zaburzenia psychiczne.
- mózgowe porażenie dziecięce
- depresja
- nerwica
- zaburzenia hormonalne
- zaburzenia pamięci
- zaburzenia żywienia
- zaburzenia mowy i słuchu
- głuchota nerwowo sensorowa
Przeciwwskazaniem do zajęć z delfinami jest epilepsja i związane z nią stany epileptyczne. Delfinoterapia (jako czynnik psychostymulujący) może doprowadzić do nasilenia aktywności epileptycznej. Dodatkowo delfinoterapia może być niebezpieczna przy ostrych chorobach układu oddechowego, a także przy nowotworach.
- Island Dolphin Care, Floryda, USA
- Ośrodek Delfinoterapii Ukraińskiej Akademii Nauk w Kozaczej Buchcie
- Delfinarium Sealanya, Turcja
Z Polski najbliżej do delfinoterapii na Ukrainie. Ceną orientacyjną za 10 sesji, każda po 25 minut, to około 1000 euro. Cena rośnie, jeśli w delfinoterapii bierze udział polski delfinoterapeuta – wtedy jej koszt wynosi około 1300 euro.
Na czym polega Delfinoterapia?
Delfinoterapia, co to ? Delfinoterapia (Dolphin Assisted Therapy, w skrócie DAT) to jedna z form animaloterapii, która polega na bliskim kontakcie pacjenta z delfinem. Po raz pierwszy delfinoterapia była wprowadzona przez amerykańskiego psychologa Dawida Nathansona w 1978 roku, który stosował ją u dzieci cierpiących na autyzm, mózgowe porażenie dziecięce oraz zespół Downa.
- Obiecujące wyniki terapii osiągnięte przez Nathansona posłużyły zachętą dla specjalistów z innych krajów do stosowania tej metody.
- Obecnie na świecie działa wiele ośrodków, które stosują delfinoterapię i prowadzą badania naukowe dotyczące wpływu delfinoterapii na stan zdrowia pacjentów.
- Szczególnie intensywnie ta metoda jest obecnie rozwijana przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Austrii oraz Ukrainy.
Metody stosowane w delfinoterapii przez specjalistów z różnych ośrodków mają wiele punktów stycznych, jednak różnią się od siebie w zakresie paradygmatów medycznych i psychologicznych, będących podstawą teoretyczną, co z kolei prowadzi do różnic w procedurze terapeutycznej oraz całej otoczce terapii towarzyszących.
- Terapia najogólniej mówiąc polega na zabawie i pływaniu z delfinem, podczas której pacjenci wykonują szereg, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości, ćwiczeń z udziałem delfinów.
- W czasie tych zabaw wiązki ultradźwięków emitowane przez delfiny przenikają przez ludzkie tkanki powodując regenerację komórek.
Najważniejsze walory delfinoterapii to środowisko wodne, w którym ćwiczenia fizyczne są znacznie efektywniejsze, kontakt ze zwierzęciem, który działa motywująco oraz ultradźwięki emitowane przez sonar delfina, które dodatkowo stymulują pacjenta. Woda stanowi duże ułatwienie podczas rehabilitacji.
- Jej siła wyporu sprawia, że ciało człowieka staje się lżejsze i łatwiej jest wykonywać ćwiczenia, dodatkowo działa ciśnienie hydrostatyczne, które wywiera duży wpływ na ruchy klatki piersiowej.
- W trakcie zabawy terapeuty z dzieckiem w wodzie dzieci z problemami ruchowymi i neurologicznymi uczą się zachowywać w środowisku wodnym, panować nad swoim ciałem w innych niż zazwyczaj warunkach, w ten sposób uprawiają efektywną gimnastykę ruchową.
Obecność atrakcyjnego zwierzęcia powoduje wzrost motywacji do pracy u często umęczonych już wieloletnią terapią pacjentów. Powstają warunki do nawiązania kontaktu ze zwierzęciem, wspólnej zabawy. W naszym programie delfinoterapię realizujemy według, Prezesa Zarządu Fundacji „Dobra Wioska”.
Gdzie można pływać z delfinami w Polsce?
Gdzie można popływać z delfinami? – W Polsce wciąż nie ma miejsca, gdzie dałoby się poświęcić tej ciekawej aktywności. Na szczęście mamy do dyspozycji wiele ośrodków w Europie i poza nią. Dużą popularnością cieszy się pływanie z delfinami w Turcji. Przykładem są wspaniałe delfinaria w Kuşadasi, Marmaris czy Alanyi.
- Ostatnie z wymienionych miejsc znajduje się na malowniczej Riwierze Tureckiej, która słynie z długich piaszczystych plaż, w tym jednej z najbardziej znanych – plaży Kleopatry.
- Z delfinami można popływać wypoczywając w Grecji (atrakcję oferuje wiele wysp, np.
- Os) czy Portugalii.
- W tym drugim kraju działa choćby znakomite delfinarium Zoomarine w Gui, czyli w południowej prowincji Algarve.
Oprócz tego delfiny w ich naturalnym środowisku można podglądać w atlantyckim archipelagu Azory – zwłaszcza w pobliżu wysp São Miguel i Faial. To także świetne miejsce na spotkanie z wielorybami. Ciekawe delfinarium znajdziemy również na Malcie (Marine Park), a w izraelskim Ejlacie czeka niezwykła Rafa Delfinów – okazja do popływania w prawdziwym środowisku życia tych ssaków.
Co oznaczają duże fale?
Znaczenie snu FALE MORSKIE w innych kulturach i sennikach: –
- Sennik arabski:
- Jeśli słyszysz fale morskie i czerpiesz z tego przyjemność, zapowiada to, że Twoje pragnienia i nadzieje spełnią się, zwiększy się też Twoje życiowe powodzenie
- Gdy widzisz fale morskie, oznacza to, że tęsknisz za swym przyjacielem.
- Kiedy pływasz na falach, wróży Ci to wiele podróży w obce kraje.
- Sennik mistyczny:
Ciche fale morskie oznaczają spokój. Zapowiadają przyjemną i korzystną podróż, czas zysku oraz okrywanie uroku ukochanej osoby.
- Burzliwe fale oznaczają żal.
- Jeśli śnisz, że sprawnie pływasz po falach, wróży Ci to sukces w przedsięwzięciach.
- Równe fale zapowiadają Ci katastrofę w finansach.
- Kiedy widzisz duże fale morskie, wróży Ci to podróż, ale może też oznaczać, że chcesz wolności i szerokich horyzontów.
- Gdy obserwujesz fale morskie z brzegu, zapowiada to, że ledwo zdołasz uciec przed szkodą planowaną dla Ciebie przez Twoich wrogów.
- Jeśli śnisz, że fale morskie otaczają Cię, wróży Ci to radość wraz ze smutkiem.
: Fale morskie
Czy Delfin śpi z otwartymi oczami?
3. Jak śpią delfiny? – Ze względu na to, że delfiny nie oddychają pod wodą i muszą się wynurzać by złapać oddech, tylko połowa ich mózgu śpi. W trakcie snu pływają na płytkich wodach, często w lagunach. Co ciekawe jeśli prawa półkula śpi, to prawe oko delfina będzie zamknięte, a lewe otwarte.
Jakie zwierzę śpi z jednym okiem otwartym?
Krokodyle potrafią spać z jednym okiem otwartym – wynika z prowadzonego w Australii badania, przedstawionego w “Journal of Experimental Biology”. Dołączają więc do listy innych zwierząt, które tak potrafią – części ptaków, gadów czy delfinów. Naukowcy podejrzewają, że krokodyle śpią prawdopodobnie tylko jedną półkulą mózgu naraz, podczas gdy druga czuwa i obserwuje.
- W czasie badania śpiące krokodyle miały jedno oko otwarte częściej, gdy w pobliżu znajdowali się ludzie.
- Wydaje się również, że śpiąc obserwowały intruzów – zauważa inny autor badania, John Lesku z La Trobe University w Melbourne, cytowany na stronie BBC.
- Niewątpliwie obserwowały człowieka, gdy ten znajdował się w ich pomieszczeniu.
Ale nawet kiedy człowiek wyszedł, zwierzę zostawiało otwarte oko, skierowane tam, gdzie wcześniej stał człowiek. To pozwala sądzić, że krokodyl ma oko na potencjalne zagrożenia” – opowiada. Eksperymenty prowadzono na krokodylach żyjących w niewoli, w pomieszczeniu wyposażonym w kamery na podczerwień.
Dzięki temu młode krokodyle można było obserwować w dzień i w nocy. “Te zwierzęta nie są szczególnie łatwe w obsłudze; są dość nieprzyjemne. Dlatego musieliśmy ograniczyć się do pracy z osobnikami młodymi, mierzącymi ok.40-50 cm długości” – tłumaczył Lesku. Jednopółkulowy sen W ramach badania do pomieszczenia z krokodylami od czasu do czasu wchodził człowiek.
Naukowcy sprawdzali, czy na reakcję każdego z gadów wpływa obecność innych młodych krokodyli. Ustalili, że młode krokodyle, śpiąc, mają na oku również swoich ziomków. To przypomina zjawisko obserwowane u ssaków wodnych (morsów czy delfinów), określane jako “jednopółkulowy sen”.
- Wydaje się, że w ramach tego mechanizmu zwierzęta wykorzystują jedno oko, aby się upewnić, że wciąż pozostają w stadzie.
- Z kolei ptaki wykorzystują tę strategię, by obserwować drapieżniki.
- W sytuacjach zagrożenia ptaki częściej zapadają w taki jednopółkulowy sen i mają oko na potencjalne zagrożenie” – mówi Lesku.
Dodaje, że młode krokodyle mają oko otwarte po trochu z obu powodów. Naukowcy chcą jeszcze sprawdzić, czy krokodyle śpiące z jednym okiem otwartym śpią połowicznie również w sensie fizjologicznym. Można to sprawdzić w badaniu elektrofizjologicznym, pokazującym aktywność fal w obu półkulach mózgowych śpiącego krokodyla.
- Ssaki lądowe nie potrafią Stwierdzenie, że krokodyle “śpią na jedno oko” pozwala powiązać taką strategię z kolejną grupą zwierząt.
- Wydaje się też, że ssaki lądowe nie są zdolne do takiego wypoczynku.
- Omentując te wyniki obserwacji dr Lesku zwraca uwagę, że “sposób, w jaki śpimy my sami, może być nowatorski, z ewolucyjnego punktu widzenia”.
Mechanizm spania jedną połową mózgu – dodaje – mógł wyewoluować u wspólnego przodka gadów i ptaków, a niezależnie również u ssaków morskich. Alternatywnie mogło do tego dojść jeszcze dawniej, u wspólnego przodka ptaków, gadów i ssaków, a później pradawne ssaki lądowe zdolność tę utraciły.
“Myślimy zwykle, że nasz sen to coś w rodzaju normy: behawioralne wyłączenie się, zadanie dla całego mózgu. Ale jeśli ptaki śpią tylko jedną półkulą, i jeśli krokodyle czy inne gady zapadają w sen z jednym okiem otwartym – okazuje się, że one również śpią jednopółkulowo, wówczas to nasz sen okazuje się nagle czymś niezwykłym” – komentuje badacz na stronie BBC.
(PAP) zan/ mrt/
Jak delfin oddycha?
11. Jak oddychają delfiny? – Delfiny nie mają skrzeli jak ryby, dlatego nie mogą oddychać pod wodą. One muszą wypływać na powierzchnię, by zaczerpnąć powietrza. Delfiny nie oddychają przez usta i nie mają nozdrzy jak ludzie. Zamiast tego mają otwór oddechowy usytuowany na czubku głowy, który zamyka się i otwiera. W odróżnieniu od ludzi delfiny oddychają świadomie.