Co Oznacza Sen O Porodzie?
Franciszek Baran
- 0
- 9
Trudny i bolesny poród – jest zwiastunem choroby. Bezbolesny poród – wieszczy szczęście i dostatek. Sen o porodzie, który odbieramy – oznacza, że nie mamy problemów z podejmowaniem szybkich, odważnych decyzji.
Co oznacza sen o ciąży i porodzie?
Sennik: być w ciąży – Ciąża to symbol, który często pojawia się w snach. Sam poród, który się śni to zapowiedź korzyści materialnych i uwolnienia się od różnego rodzaju trosk. Gdy jednak poród był bolesny i trudny, warto udać się do lekarza na badania.
Może to bowiem oznaczać nadchodzące kłopoty ze zdrowie. W sytuacji, gdy poród był szybki i udany, należy spodziewać się pozytywnych wydarzeń w najbliższym czasie. Ciąża sennik znaczenie bywa różne. Zapowiedź narodzin chłopca to znak powodzenia w biznesie. Natomiast narodziny dziewczynki zazwyczaj oznaczają, że nadchodzą różnego rodzaju straty.Najgorszym omenem są narodziny martwego dziecka.
Często zapowiadają bowiem żałobę.
Co oznacza sen o odbieraniu porodu?
Sen o porodzie? Co mówi o nim sennik? – Poród we śnie może występować w wielu różnych kontekstach, a każdy z nich bardzo zmienia możliwą interpretację marzenia sennego. Jeśli pamiętasz, że śnił ci się poród, postaraj się przypomnieć więcej szczegółów, co pozwoli ci jak najlepiej odczytać znaczenie takiego snu dla ciebie.
- Niecierpliwe oczekiwanie na narodziny Jeśli we śnie oczekujesz na poród, jest to znak, że w twoim otoczeniu szykuje się coś bardzo ważnego i podniosłego.
- Urodzenie orła Taki sen to zwiastowanie narodzin syna, będącego w przyszłości silnym i władczym.
- Bycie na porodówce Jeżeli we śnie znajdujesz się na porodówce, to wkrótce podejmiesz nową pracę.
Taki sen oznacza również nowe wyzwania i konieczność wykazania się. Urodzić martwe dziecko Narodziny martwego dziecka to traumatyczne przeżycie dla rodziców. W snach także przybiera postać koszmaru. Sen o narodzinach martwego dziecka zwiastuje smutek i strach, jakie czekają osobę śniącą w najbliższym czasie.
- Przyczyny tego smutku nie będą jednak znane.
- Rodzenie bliźniaków Jeśli na świat przychodzą bliźniaki zwiastuje to podwójną radość dla rodziny.
- W snach poród bliźniaków interpretowany jest jako wskazówka przed zaufaniem, jakim obdarzamy przypadkowe i nowo spotkane osoby.
- Jeżeli w ostatnim czasie miałeś problemy zdrowotne, wszelkie siły ponownie do ciebie wrócą.
Odbierać poród W przypadku gdy to ty jesteś jedyną osobą, która odbiera poród widziany we śnie, to znaczy, że w prawdziwym życiu jesteś osobą pewnie podejmującą decyzje, nawet gdy robisz to spontanicznie i pod wpływem emocji. Sen o odbieraniu porodu można również odczytywać jako symbol podjęcia działań, które podejmiesz w najbliższym czasie i nikt i nic nie będzie przeszkadzało ci podczas ich realizacji.
- Przedwczesny poród Sen o przedwczesnym porodzie oznacza, że w najbliższym czasie czeka cię wiele wyzwań, którym nie uda ci się sprostać.
- Prawdopodobnie będziesz potrzebował więcej czasu, by poukładać sobie wszystkie sprawy.
- Poród u niezamężnej Jeśli osoba śniąca nie ma jeszcze męża, a śni o porodzie, na jawie może stracić reputację i stać się obiektem plotek ze strony nieprzychylnych ci osób.
Lepiej zachować czujność i nie rozmawiać z innymi na intymne tematy, bowiem może zostać to użyte przeciwko tobie. Taki sen może również symbolizować niezadowolenie ze swojego małżeństwa. Materiały promocyjne partnera
Co oznacza sen o nowonarodzonym dziecku?
Jak sennik interpretuje dziecko pojawiające się we śnie? Co oznacza sen o niemowlęciu? Sen o dziecku to zwykle dobra wróżba! Zdrowe i szczęśliwe niemowlę we śnie jest zapowiedzią radosnych wydarzeń w naszym życiu. Sen o niemowlęciu może jednak również nieść inne znaczenia. Jak interpretować sen o dziecku? Sennik: dziecko niemowlę. Nie jesteś w ciąży, a śni Ci się dziecko? Nie martw się, to zwykle dobra wróżba! Zdrowe i szczęśliwe niemowlę we śnie jest zapowiedzią radosnych wydarzeń w naszym życiu. Sen o dziecku można interpretować wielorako. Wszystko zależy od tego, w jakim kontekście śniło nam się dziecko, a także od naszego wieku i od tego, czy sami jesteśmy już rodzicami, Spis treści
- Sennik: dziecko w twoim śnie
- Sennik: dziecko – znaczenie snu o dziecku
- Sennik: dziecko – tęsknota za szczerością
Co oznaczają symbole senne?
Co oznacza sen o porodzie bliźniaków?
Sen o ciąży bliźniaczej – różne aspekty –
- widzisz we śnie kobietę w ciąży bliźniaczej? Taki sen wieszczy poprawę sytuacji finansowej;
- w twoim śnie ciąża bliźniacza kończy się porodem? Jeśli zobaczysz we śnie narodziny bliźniąt to również oczekuj poprawy sytuacji finansowej – a jeśli bliźniaki, które przyszły na świat są pełne energii i zdrowia to wiedz, że nadciąga duży sukces w twoim życiu. Jeśli jednak bliźniaki są chore – to oznacza nadchodzące problemy rodzinne;
- idąc dalej sen o urodzeniu bliźniąt jest szczególnie pomyślną informacją, jeżeli zmagasz się z problemami zdrowotnymi – zapowiada on poprawę i powrót do zdrowia;
- jeśli na świat przyszły bliźnięta jednojajowe to będziesz mieć w życiu powody do zadowolenia;
- jeśli na świat przyszły bliźnięta syjamskie to pojawić się mogą problemy finansowe;
- urodzenie martwych bliźniąt może symbolizować pogrzeb i żałobę, które pojawią się w niedalekiej przyszłości;
- ciężki poród również nie zapowiada niczego dobrego – wieszczy problemy małżeńskie,
Jak dziecko wychodzi z pochwy?
Co czuje dziecko podczas skurczów macicy? – Maluch wychodzi z macicy ciasnym, ale rozciągliwym tunelem utworzonym przez rozwartą szyjkę i pochwę. Kanał rodny rozciąga się tylko na tyle, na ile pozwalają kości miednicy matki. Kurcząca się macica wypycha dziecko, z każdym skurczem coraz szczelniej je otulając.
Jak wygląda poród siłami natury?
Poród naturalny – fazy i przebieg porodu siłami natury 9. miesiąc Twojej ciąży dobiega końca? Już niedługo powitasz na świecie swojego maluszka. Sprawdź, po czym poznasz, że zaczyna się poród, jak przebiega poród fizjologiczny i czym charakteryzują się poszczególne fazy porodu. Wiele przyszłych mam, zwłaszcza tych w pierwszej ciąży, zastanawia się, czy będą w stanie odpowiednio rozpoznać objawy zbliżającego się porodu.
odejście wód płodowych (chluśnięcie lub sączenie się),bolesne i nasilające się skurcze macicy, które występują przynajmniej co 10 minut (według niektórych źródeł co 5 minut) i nie mijają po odpoczynku, zmianie pozycji lub ciepłej kąpieli.
Objawy te mogą wystąpić równocześnie lub pojedynczo. Często towarzyszą im też symptomy dodatkowe:
uczucie pełności w kroczu,zwiększone upławy,wymioty, wzdęcia, biegunka, brak apetytu,bóle i nerwobóle w okolicy krzyża,niepokój, uderzenia gorąca,słabsze odczuwanie ruchów dziecka.
Poród naturalny rozpoczyna się w momencie wystąpienia u ciężarnej regularnych (choć zdarzają się też nieregularne) skurczów macicy występujących przynajmniej co 10 minut, które powodują rozwieranie i skracanie się szyjki macicy. Ten etap jest najdłuższy i może trwać nawet kilkanaście godzin.
W tym czasie zazwyczaj możesz chodzić, przyjmować dowolne pozycje, a nawet się zdrzemnąć. Po uzyskaniu pełnego rozwarcia odczujesz chwilowe wyhamowanie akcji porodowej, po którym następują skurcze parte, a w końcu urodzenie dziecka. Na tym etapie nie zawsze będziesz mogła sama decydować o najlepszej pozycji – niekiedy zdrowie Twoje i Twojego dziecka będzie wymagało przyjęcia np.
pozycji leżącej w celu stałego monitoringu KTG lub nacięcia krocza. Po przyjściu maluszka na świat, pozostaje jeszcze ostatnia faza porodu – urodzenie łożyska, które już wymaga od świeżo upieczonej mamy znacznie mniej wysiłku. Poród kończy się w momencie urodzenia się łożyska,
Mama i dziecko zostają jeszcze przez pewien czas na sali porodowej, odpoczywając w kontakcie skóra do skóry. Czas trwania porodu jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest liczba porodów – przyjmuje się, że u kobiet, które już wcześniej rodziły, poród przebiega szybciej niż u pierworódek.
Mimo że poród jest dynamicznym i nieprzewidywalnym procesem, to możesz poczuć się pewniej, określając wyraźnie swoje oczekiwania i prośby dotyczące tego trudnego czasu, czyli spisując plan porodu. Możemy wyróżnić 4 fazy porodu naturalnego, zwane okresami:
pierwszy okres porodu, kiedy występują skurcze porodowe rozwierające i skracające szyjkę macicy, a główka dziecka obniża się w kanale rodnym – liczymy go od początku skurczy porodowych aż do momentu pełnego rozwarcia (10 cm). Trwa on średnio 10-16 godzin, choć u wieloródek bywa krótszy, np. zaledwie kilka godzin. W tym czasie rodzącej najczęściej zaleca się aktywność, przybieranie dowolnych pozycji, korzystanie ze sprzętów będących na wyposażeniu sali porodowej, np. piłek, drabinek, prysznica, immersji wodnej itd. Pomiędzy I a II okresem porodu najczęściej dochodzi do pęknięcia błon płodowych i odejścia wód płodowych (co, jak wiemy, może stać się również wcześniej). I okres porodu dzielimy na 3 fazy:
fazę utajoną porodu – do ok.3-4 cm rozwarcia,fazę aktywną – od 3-4 cm do 7 cm rozwarcia,fazę przejściową – od 7 cm do pełnego rozwarcia.
drugi okres porodu, kiedy występują skurcze parte – od uzyskania pełnego rozwarcia do urodzenia się dziecka. Trwa on zazwyczaj do 2 godzin, choć u wieloródek mogą to być np. tylko 3-4 skurcze. W tym okresie najlepszymi pozycjami dla rodzących są zazwyczaj te wertykalne, ułatwiające dziecku przejście przez kanał rodny. Możemy podzielić go na 3 fazy:
fazę spoczynku – zmniejszenie siły i częstotliwości skurczy porodowych,fazę aktywną – kiedy pojawia się odruch wypierania dziecka,fazę wyłaniania się główki.
trzeci okres porodu – od narodzin dziecka do urodzenia łożyska. W tym czasie mama najczęściej leży na plecach, a dziecko ułożone jest na jej piersi w kontakcie skóra do skóry. Możesz też otrzymać leki naskurczowe przyspieszające urodzenie łożyska czwarty okres porodu (wczesny okres poporodowy) – czas 2-godzinnego ścisłego nadzoru po urodzeniu się dziecka. Trwa kontakt skóra do skóry, zalecane jest pierwsze przystawienie noworodka do piersi.
Większość publikacji i poradników opisuje przebieg porodu z punktu widzenia mamy. Sprawdźmy więc, jak wygląda poród naturalny z punktu widzenia rodzącego się dziecka. W momencie rozpoczęcia się skurczów porodowych dziecko może czuć ściskanie, opinanie oraz narastające napieranie macicy, które na krótko odcina mu dopływ tlenu.
- Do krwi maluszka wydziela się adrenalina przyspieszająca bicie serca i ułatwiająca radzenie sobie z mniejszą ilością tlenu.
- W miarę wstawiania się główki do kanału rodnego ucisk zwiększa się, a wraz z nim mogą potęgować się stres i strach, które już niedługo ułatwią dziecku podjęcie czynności życiowych poza brzuchem mamy.
Podczas przechodzenia przez kanał rodny wspomaganego przez skurcze parte w II okresie porodu, główka maluszka wykonuje 4 zwroty: najpierw przygina się do klatki piersiowej, a następnie odwraca twarzą do jednego z ud mamy i odgina do tyłu – już wtedy widoczna jest w kroczu.
- Przez cały czas dziecko odpycha się pośladkami i nóżkami od dna macicy, chcąc wydostać się z ciasnej przestrzeni.
- Ostatni zwrot to skierowanie twarzy dziecka do kości krzyżowej mamy, podczas którego barki maluszka przechodzą przez miednicę kobiety, a główka zupełnie wyłania się z krocza.
- Na tym etapie dziecko czuje już różnicę temperatur, widzi jasne światło i zaczyna podejmować pierwsze próby złapania oddechu,
Po chwili rodzi się całe jego ciało – ucisk ustaje, a z zewnątrz docierają zupełnie nowe bodźce, które powodują płacz – pierwszy krzyk. Maluszek od razu zostaje ułożony na piersi mamy, słyszy bicie jej serca, znajome głosy rodziców, które uspokajają go i pozwalają odpoczywać po trudach porodu.
stojącą – w I okresie porodu ma formę spacerów, chodzenia lub tańca, a w II okresie stania z zawieszeniem się rękoma na drabinkach lub oparciem na ramionach osoby towarzyszącej,kuczną – korzystna na każdym etapie porodu; rodząca kuca z podparciem na całych stopach, opierając się z przodu o fotel, krzesło lub drabinki bądź korzystając z podparcia z tyłu przez osobę towarzyszącą,klęczącą – sprawdza się w aktywnej fazie I okresu porodu, ale też w II okresie; może mieć formę klęczenia w pozycji wyprostowanej, klęczenia z pochyleniem się do przodu (przykucnięciem na piętach) lub pozycji półklęczącej, czyli klęku na 1 kolanie,kolankowo-łokciową – jest jednym z wariantów pozycji klęczącej, w którym ciężar ciała opiera się na kolanach i łokciach, głowa leży np. na poduszce, a pośladki wypięte są w górę,siedzącą – można przybrać ją na piłce, łóżku porodowym, krześle z oparciem odwróconym do przodu, a w II okresie porodu – na stołeczku porodowym.
Wszystkie pozycje porodowe wertykalne (poza stojącą) można przybrać również na łóżku porodowym. Pozycja horyzontalna (leżąca) może mieć formę leżenia na boku lub na plecach na fotelu porodowym. Taka pozycja jest wbrew fizjologii – dziecko rodzi się „pod górkę” i nie ma możliwości wykorzystania np.
przyspieszenie skracania i rozwierania szyjki macicy,częstsze, intensywniejsze i bardziej regularne skurcze macicy skracające czas porodu,lepsze ukrwienie łożyska,podążanie za instynktownymi potrzebami rodzącej, zmniejszenie jej stresu i napięcia,skierowanie kanału rodnego do dołu, co ułatwia dziecku przeciśnięcie się,zredukowane odczucie bólu przekładające się na wytwarzanie większej ilości oksytocyny,ruchomość kości guzicznej, która zwiększa aż o 30% przestrzeń w ostatnim odcinku kanału rodnego, ułatwiając dziecku przejście przez niego.
W I okresie porodu często zalecaną pozycją jest stojąca, a w II – kuczna lub kolankowo-łokciowa. Dobór najlepszej pozycji do porodu będzie jednak zależał od potrzeb kobiety, dlatego warto słuchać swojej intuicji i radzić się położnej. Nie zawsze jednak kobieta ma możliwość przybrania dowolnej i optymalnej dla niej pozycji w I oraz w II okresie porodu. Ból porodowy jest normalnym i zupełnie naturalnym następstwem skurczów porodowych. W I okresie porodu jest on spowodowany skracaniem i rozwieraniem szyjki macicy, a także zmniejszonym ukrwieniem macicy w trakcie skurczu. W II okresie porodu ten ból ustępuje, a jego miejsce zajmuje bolesne rozciąganie się mięśni krocza za sprawą napierającej na nie główki dziecka.
- Ten ból może być odbierany jako rozpychanie, rozrywanie i pieczenie.
- Obecnie poród siłami natury nie zawsze musi wiązać się z trudnym do zniesienia bólem – rodzące mają do dyspozycji sporo metod, dzięki którym poród może być bezbolesny,
- Sposoby łagodzenia bólu porodowego możemy podzielić na farmakologiczne, czyli wymagające podania leków, oraz niefarmakologiczne.
Farmakologicznymi metodami łagodzenia bólu towarzyszącego porodowi są:
„gaz rozweselający”, czyli wziewna mieszanina tlenu i podtlenku azotu,dożylne lub domięśniowe stosowanie opioidów,znieczulenie zewnątrzoponowe, podpajęczynówkowe bądź ich połączenie.
Do metod niefarmakologicznych, które łagodzą ból i mogą przyczynić się do przyspieszenia akcji porodowej, zaliczamy:
aktywność fizyczną – spacer, kołysanie się, przyjmowanie pozycji wertykalnych i kucznych zmniejszających odczuwanie bólu, np. z pomocą piłki do porodu, worka sako, drabinek, materaca, krzesełka porodowego, sznurów,ćwiczenia relaksacyjne i specjalne techniki oddechowe,masaże, okłady (ciepłe lub zimne), przezskórną stymulację nerwów (TENS),akupresurę i akupunkturę,korzystanie z prysznica i immersji wodnej w wannie.
Immersja wodna i poród w wodzie są popularnymi metodami pozwalającymi złagodzić odczuwanie bólu w trakcie porodu. Pierwsza z metod zakłada spędzenie w specjalnej wannie całego I okresu porodu, a następnie rodzenie poza nią. O porodzie w wodzie możemy mówić wtedy, kiedy brzuch kobiety pozostaje zanurzony zarówno w I, jak i w II okresie porodu. Zaletami porodu w wodzie są:
redukcja bólu porodowego,ułatwione parcie i zmiana pozycji,zmniejszenie ryzyka nacięcia krocza,możliwe skrócenie porodu,redukcja stosowania farmakologicznych metod łagodzenia bólu,redukcja stresu i lepsze natlenienie krwi dziecka.
Do wad porodu w wodzie możemy zaliczyć:
konieczność spełnienia wielu warunków, by móc się do niego zakwalifikować,zwiększone ryzyko infekcji okołoporodowych,możliwość zachłyśnięcia się dziecka wodą,ryzyko hipertermii noworodka,możliwość uszkodzenia pępowiny.
Przygotowanie do porodu naturalnego obejmuje nie tylko czynności, które wykonuje się, kiedy zaczyna się poród, lecz także te, którymi możesz zająć się na wcześniejszych etapach ciąży:
poszerzaj wiedzę na temat przebiegu ciąży, etapów porodu, opieki nad noworodkiem i karmienia piersią, a także,wspólnie z partnerem weźcie udział w zajęciach w ramach szkoły rodzenia,zastanów się, czy chcesz by była z Tobą przy porodzie osoba towarzysząca (poród z mężem, partnerem, mamą),korzystaj ze spotkań z położną, które przysługują Ci od 21. tygodnia ciąży – zadawaj pytania, proś o wyjaśnienie wszystkich nurtujących Cię kwestii,w miarę możliwości bądź aktywna w ciąży – ćwicz, spaceruj,zapewnij sobie indywidualne wsparcie położnej lub douli w trakcie porodu, jeśli tego potrzebujesz (są to dodatkowo płatne usługi),unikaj słuchania i czytania o traumatycznych przeżyciach porodowych,ćwicz techniki oddechowe i relaksacyjne, np. w trakcie skurczów przepowiadających,po konsultacji z położną pod koniec ciąży stosuj masaż krocza i ziołowe herbatki, np. z liści malin,korzystaj ze wsparcia fizjoterapeuty uroginekologicznego lub osteopaty, którzy pomogą Ci przygotować ciało (również krocze) do porodu naturalnego,spakuj do szpitalnej torby przedmioty, które ułatwią Ci poród, np. kompresy na ciepło i zimno, olejek do masażu, świece, kadzidełka oraz najważniejsze dokumenty do porodu.
Kiedy poczujesz pierwsze skurcze porodowe, możesz:
odpocząć lub się zdrzemnąć – zbierzesz siły na czekający Cię poród,poinformować swoją położną lub doulę, które będą Ci towarzyszyć podczas porodu,zjeść lekki posiłek przed wyjazdem do szpitala,wykonać lewatywę i ogolić krocze, jeśli tego chcesz.
Źródła: 1.A. Drosdzol-Cop i inni, Immersja wodna i poród w wodzie jako najpopularniejsze metody niefarmakologicznej walki z bólem okołoporodowym, www.forumginekologii.pl/artykul/immersja-wodna-i-porod-w-wodzie-jako-najpopularniejsze-metody-niefarmakologicznej-walki-z-bolem-okoloporodowym 2.
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2018 r.
- W sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001756/O/D20181756.pdf 3.
- Metody łagodzenia bólu porodowego w Szpitalu Specjalistycznym Św.
- Zofii, szpital.szpitalzelazna.pl/wp-content/uploads/2020/12/lagodzenie-bolu-porodowego.pdf 4.M.
Szafarowska, M. Biela, Kiedy nastąpi poród? podyplomie.pl/ginekologia/28156,kiedy-nastapi-porod 5.H. Murkoff, S. Mazel, W oczekiwaniu na dziecko, wyd. Rebis, Poznań 2016. | : Poród naturalny – fazy i przebieg porodu siłami natury
Co to znaczy jak śni mi się były chłopak?
Sen z byłym chłopakiem z dzieciństwa Jeśli śni ci się pierwsza miłość, może to oznaczać, że aktualnie brakuje ci poczucia bezpieczeństwa, zapominasz o tym, co sprawia ci radość. Warto coś z tym zrobić.
Co to znaczy jak śni się błoto?
Sennik: błoto – omijać błoto, wdepnąć w błoto, być obrzuconym błotem – Widzieć błoto Jeśli we śnie widziałeś błoto, twoje ukryte myśli domagają się uwagi. Omijać błoto Jeśli we śnie omijałeś błoto, oznacza to, że nie chcesz poznać pragnień swojej podświadomości.
Kto szyje krocze po porodzie?
Co mnie czeka po porodzie? Procedury położnicze po porodzie siłami natury. Ostatnio pisałam o pierwszej godzinie życia noworodka (). Można powiedzieć, że dzisiaj pierwsza godzina z życia świeżo upieczonej rodzicielki. Zanim zaczniecie czytać- uprzedzam lojalnie, że pod lupę bierzemy tylko aspekt położniczy, czyli wszystko co dzieje się tam, na dole.
- Uprzedzam też, że przedstawiony tutaj scenariusz może różnić się w zależności od przebiegu ciąży, porodu czy procedur szpitalnych.
- Faktem jest, że jedna z najważniejszych chwil w twoim życiu trwa.
- Stajesz się mamą, ale już tak namacalnie, realnie.
- Począwszy od pogłaskania rodzącej się główki do utulenia w ramionach noworodka.
Płaczecie z partnerem ze wzruszenia, z odczucia ulgi, ze zmęczenia, ze szczęścia i wszystko razem razy dwadzieścia cztery. Zachwycasz się waszym dziełem, całujesz rączki i główeczkę. Dumny tata pstryka zdjęcia rodem z porodówki a maluch zdobywa swoje sutkowe K2.
- Wydawałoby się, że teraz to powinno być już tylko miło.
- Tak będzie.
- Jeszcze tylko chwilka, albowiem: 1.
- Połóg może przywitać cię solidną porcją wymiotów, trudnymi do opanowania dreszczami i nieziemskim zmęczeniem.
- Po porodzie twój stan świadomości dalej oscyluje w rejonach niczym z „innych, odległych planet”.
Solidnie przyczynia się do tego fakt, że kora nowa- rejon mózgu odpowiedzialny generalnie rzecz ujmując za wyższe czynności poznawcze, jakby to powiedzieć- odpoczywa. Pomimo tego wszystkiego- po porodzie dostajesz dziecko na klatkę piersiową. Po kilku minutach ustaje tętnienie pępowiny, którą drżącą ręką przecina rodzony ojciec dziecka.
- W tym czasie twój noworodek oceniany jest też w Skali Apgar.
- Zerknij,2.
- Jeśli urodziłaś dziecko to nie oznacza jeszcze, że to koniec porodu.
- W ciągu następnych kilku, kilkunastu, kilkudziesięciu minut urodzisz łożysko.
- Łożysko ma kształt dysku, średnicę około 20 cm i waży przeciętnie 500g.
- Dużo? Pomimo średnicy znacznych rozmiarów, poród łożyska to pestka.
Kobiety zazwyczaj nie odczuwają tego etapu jako ból. Chlup i jest.3. Skoro chlup i jest to przez chwilę dadzą ci spokój i zajmą się oceną łożyska. Położna sprawdzi czy jest kompletne i czy żaden, choćby najmniejszy fragment nie pozostał w macicy czy drogach rodnych.
Jak zobaczysz, że położna wywija, obraca i ogląda ten tajemniczy narząd to nie znaczy, że jej się nudzi. Zmysłów też nie postradała. Ona dokonuje wnikliwej oceny 🙂 Zazwyczaj wszystko jest ok i łożysko rodzi się kompletne, śliczne i zdrowe.4. Jeśli jednak łożysko jest niekompletne, to oznacza, że jego fragment pozostał w macicy.
Łożysko nie jest już dziecku do niczego potrzebne, więc, jako weszło teraz musi wyjść. Dlatego na tym etapie poporodowych przebojów do akcji wkracza lekarz. Musi on wykonać tzw. instrumentalną kontrolę jamy macicy, Założy wziernik, specjalnym narzędziem uchwyci szyjkę macicy i drugim specjalnym narzędziem (jakby łyżką) wyciągnie pozostałe fragmenty łożyska.
Nieprzyjemna sprawa ale konieczna bowiem pozostawienie resztek łożyska w macicy grozi bardzo poważnymi komplikacjami.5. Teraz przyszedł czas na ocenę szkód porodowych. Jak to wygląda w praktyce? Położna siada lub stoi naprzeciwko krocza i kawałek po kawałeczku ocenia tkanki. Mówiąc wprost, to sprawdza czy się coś popruło czy też nie.
Jeśli krocze zostało nacięte (epizjotomia), ten etap oceny też cię nie ominie. Niejako przy okazji położna ocenia też krwawienie (ilość) oraz obkurczanie się macicy po porodzie. I to ostatnie, jako że wiąże się z oceną palpacyjną- jak mówią mamy-może boleć.
- Mnie nie bolało akurat.6.
- Tańcowała igła z nitką czyli przyjmujemy gorszą wersję, w której konieczne jest założenie szwów,
- Do tego celu wjeżdża kolejny zestaw narzędzi, który obejmuje między innymi rękawiczki, środek znieczulający krocze, środek do dezynfekcji, igłę z nićmi, narzędzia do uchwycenia igły (nazwami nie będę nikogo stresować 😉 Szycie poprzedzone jest dezynfekcją i ten etap oceniany jest przez mamy jako dość, dobra- mocno nieprzyjemny.
Szczególnie, że w tym momencie nie marzysz o niczym więcej jak o chwili spokoju. Alicja twierdzi, ze to jeden z najpaskudniejszych etapów porodu. Miziają wacikami, pryskają zimnym, osuszają.brr. I chociaż na ból jest odporna-to podczas tego etapu musieli ją trzymać na fotelu.:-).
Samo zakładanie szwów bywa odbierane różnie, pewnie w zależności od odporności na ból. Jest jeszcze jedna ważna rzecz-podczas szycia nagminnie dochodzi do aktywności zwanej słodko „ uciekanie pupy ” a w konsekwencji często słychać karcące słowa szyjącego „proszę mi z ta pupą nie uciekać”. Jest Jak było u Was? Bolało to szycie? I w ogóle napiszcie proszę czy byłyście nacinane czy też nie.
Szwy zakłada lekarz bądź położna. Zazwyczaj są to szwy rozpuszczalne (wszystko jednak zależy od placówki). Na „warsztatach krawieckich” prowadzonych przez położne widziałam na własne oczy jakie cuda dziewczyny wyprawiają z igłą i nitką. Sam Armani by tego lepiej nie zrobił.
Ale metek nie zostawiamy. Bez obaw:-) 7. Szycie również jest zakończone dezynfekcją i oceną „wizualną” efektu końcowego.8. Czasami w tak zwanym międzyczasie trzeba podać różne leki np. naskurczowe. Oto krótki skrót wydarzeń. Prawda jest taka, że mimo tych wszystkich czasami nieprzyjemnych czynności kończących poród i tak myślami oraz fizycznie jesteś już gdzie indziej- przy swoim maleństwie.
Dodam jeszcze, że na czas tych mocnych, poporodowych wrażeń ojcowie bardzo ochoczo opuszczają salę porodową aby wykonać telefony do rodziny i przyjaciół Królika. W tym momencie zawsze przypominam sobie opowieść Ilony rodem z porodówki, gdzie czekający za drzwiami porodówki ojciec dziecięcia i partner- w tym momencie szytej niewiasty, w wysublimowanych słowach rzecze (krzyczy) do telefonu co następuje: „nieeee- nie było tak źle, całkiem lajtowo było.
A nie mówiłam, że pierwsza godzina z życia noworodka jest ciekawsza.Jeśli po porodzie przytrafiło ci się coś, co zostało pominięte w tekście, to proszę podziel się swoim doświadczeniem.Przeczytaj jeszcze jak sprawa wygląda z Zdjęcie wykonała
: Co mnie czeka po porodzie? Procedury położnicze po porodzie siłami natury.
Jak się myć po porodzie?
Jak dbać o higienę krocza? – By uniknąć powikłań i infekcji intymnych w połogu, należy jak najczęściej myć krocze, z zachowaniem odpowiednich zasad higieny. Zaleca się, by podmywać się po każdej zmianie wkładki lub podpaski czy wizycie w toalecie, bez względu na to czy był oddawany mocz czy stolec.
Do podmywania się należy używać delikatnych środków myjących, jak np. szare mydło, płyny do higieny intymnej czy przegotowana woda z dodatkiem preparatów o działaniu przeciwbólowym, dostępnych w aptekach bez recepty, jak np. popularne Tantum Rosa. Jak prawidłowo podmywać krocze w połogu? Przede wszystkim należy to robić pod prysznicem lub nad bidetem, zaczynając od wzgórka łonowego i kierując się w stronę odbytu, czyli od przodu do tyłu.
W ten sposób unikniemy ewentualnego przeniesienia bakterii kałowych w okolice sromu i pochwy. Umyte krocze należy wycierać jednorazowymi ręcznikami papierowymi, rezygnując z tradycyjnych, bawełnianych ręczników, podobnie jak myjek i gąbek, które także mogą być siedliskiem bakterii.
- Obolałego krocza nie trzeba mocno pocierać, wystarczy osuszyć je lekko dociskając ręcznik do skóry.
- Co ważne, niewskazane w trakcie połogu są kąpiele w wannie, zwłaszcza w gorącej wodzie.
- Ma to związek nie tylko z możliwością rozniesienia chorobotwórczych drobnoustrojów, ale przede wszystkim z faktem, iż taka kąpiel, poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych w drogach rodnych, może nasilać krwawienie połogowe.
Przeczytaj też: Jakie majtki poporodowe wybrać?
Jak przeć w czasie porodu?
Podczas parcia kierowanego, oprócz akrobatyki sportowej, kobieta jest zachęcana przede wszystkim do nabrania powietrza i parcia ile wlezie, to znaczy jak długo może (a może średnio 8-10 sekund) i powtarzania tej czynności przez cały skurcz. Tym sposobem podczas jednego skurczu może zrobić 2-3 powtórzenia.
Jak wygląda poród siłami natury?
Poród naturalny – fazy i przebieg porodu siłami natury 9. miesiąc Twojej ciąży dobiega końca? Już niedługo powitasz na świecie swojego maluszka. Sprawdź, po czym poznasz, że zaczyna się poród, jak przebiega poród fizjologiczny i czym charakteryzują się poszczególne fazy porodu. Wiele przyszłych mam, zwłaszcza tych w pierwszej ciąży, zastanawia się, czy będą w stanie odpowiednio rozpoznać objawy zbliżającego się porodu.
odejście wód płodowych (chluśnięcie lub sączenie się),bolesne i nasilające się skurcze macicy, które występują przynajmniej co 10 minut (według niektórych źródeł co 5 minut) i nie mijają po odpoczynku, zmianie pozycji lub ciepłej kąpieli.
Objawy te mogą wystąpić równocześnie lub pojedynczo. Często towarzyszą im też symptomy dodatkowe:
uczucie pełności w kroczu,zwiększone upławy,wymioty, wzdęcia, biegunka, brak apetytu,bóle i nerwobóle w okolicy krzyża,niepokój, uderzenia gorąca,słabsze odczuwanie ruchów dziecka.
Poród naturalny rozpoczyna się w momencie wystąpienia u ciężarnej regularnych (choć zdarzają się też nieregularne) skurczów macicy występujących przynajmniej co 10 minut, które powodują rozwieranie i skracanie się szyjki macicy. Ten etap jest najdłuższy i może trwać nawet kilkanaście godzin.
W tym czasie zazwyczaj możesz chodzić, przyjmować dowolne pozycje, a nawet się zdrzemnąć. Po uzyskaniu pełnego rozwarcia odczujesz chwilowe wyhamowanie akcji porodowej, po którym następują skurcze parte, a w końcu urodzenie dziecka. Na tym etapie nie zawsze będziesz mogła sama decydować o najlepszej pozycji – niekiedy zdrowie Twoje i Twojego dziecka będzie wymagało przyjęcia np.
pozycji leżącej w celu stałego monitoringu KTG lub nacięcia krocza. Po przyjściu maluszka na świat, pozostaje jeszcze ostatnia faza porodu – urodzenie łożyska, które już wymaga od świeżo upieczonej mamy znacznie mniej wysiłku. Poród kończy się w momencie urodzenia się łożyska,
- Mama i dziecko zostają jeszcze przez pewien czas na sali porodowej, odpoczywając w kontakcie skóra do skóry.
- Czas trwania porodu jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników.
- Najważniejszym z nich jest liczba porodów – przyjmuje się, że u kobiet, które już wcześniej rodziły, poród przebiega szybciej niż u pierworódek.
Mimo że poród jest dynamicznym i nieprzewidywalnym procesem, to możesz poczuć się pewniej, określając wyraźnie swoje oczekiwania i prośby dotyczące tego trudnego czasu, czyli spisując plan porodu. Możemy wyróżnić 4 fazy porodu naturalnego, zwane okresami:
pierwszy okres porodu, kiedy występują skurcze porodowe rozwierające i skracające szyjkę macicy, a główka dziecka obniża się w kanale rodnym – liczymy go od początku skurczy porodowych aż do momentu pełnego rozwarcia (10 cm). Trwa on średnio 10-16 godzin, choć u wieloródek bywa krótszy, np. zaledwie kilka godzin. W tym czasie rodzącej najczęściej zaleca się aktywność, przybieranie dowolnych pozycji, korzystanie ze sprzętów będących na wyposażeniu sali porodowej, np. piłek, drabinek, prysznica, immersji wodnej itd. Pomiędzy I a II okresem porodu najczęściej dochodzi do pęknięcia błon płodowych i odejścia wód płodowych (co, jak wiemy, może stać się również wcześniej). I okres porodu dzielimy na 3 fazy:
fazę utajoną porodu – do ok.3-4 cm rozwarcia,fazę aktywną – od 3-4 cm do 7 cm rozwarcia,fazę przejściową – od 7 cm do pełnego rozwarcia.
drugi okres porodu, kiedy występują skurcze parte – od uzyskania pełnego rozwarcia do urodzenia się dziecka. Trwa on zazwyczaj do 2 godzin, choć u wieloródek mogą to być np. tylko 3-4 skurcze. W tym okresie najlepszymi pozycjami dla rodzących są zazwyczaj te wertykalne, ułatwiające dziecku przejście przez kanał rodny. Możemy podzielić go na 3 fazy:
fazę spoczynku – zmniejszenie siły i częstotliwości skurczy porodowych,fazę aktywną – kiedy pojawia się odruch wypierania dziecka,fazę wyłaniania się główki.
trzeci okres porodu – od narodzin dziecka do urodzenia łożyska. W tym czasie mama najczęściej leży na plecach, a dziecko ułożone jest na jej piersi w kontakcie skóra do skóry. Możesz też otrzymać leki naskurczowe przyspieszające urodzenie łożyska czwarty okres porodu (wczesny okres poporodowy) – czas 2-godzinnego ścisłego nadzoru po urodzeniu się dziecka. Trwa kontakt skóra do skóry, zalecane jest pierwsze przystawienie noworodka do piersi.
Większość publikacji i poradników opisuje przebieg porodu z punktu widzenia mamy. Sprawdźmy więc, jak wygląda poród naturalny z punktu widzenia rodzącego się dziecka. W momencie rozpoczęcia się skurczów porodowych dziecko może czuć ściskanie, opinanie oraz narastające napieranie macicy, które na krótko odcina mu dopływ tlenu.
- Do krwi maluszka wydziela się adrenalina przyspieszająca bicie serca i ułatwiająca radzenie sobie z mniejszą ilością tlenu.
- W miarę wstawiania się główki do kanału rodnego ucisk zwiększa się, a wraz z nim mogą potęgować się stres i strach, które już niedługo ułatwią dziecku podjęcie czynności życiowych poza brzuchem mamy.
Podczas przechodzenia przez kanał rodny wspomaganego przez skurcze parte w II okresie porodu, główka maluszka wykonuje 4 zwroty: najpierw przygina się do klatki piersiowej, a następnie odwraca twarzą do jednego z ud mamy i odgina do tyłu – już wtedy widoczna jest w kroczu.
- Przez cały czas dziecko odpycha się pośladkami i nóżkami od dna macicy, chcąc wydostać się z ciasnej przestrzeni.
- Ostatni zwrot to skierowanie twarzy dziecka do kości krzyżowej mamy, podczas którego barki maluszka przechodzą przez miednicę kobiety, a główka zupełnie wyłania się z krocza.
- Na tym etapie dziecko czuje już różnicę temperatur, widzi jasne światło i zaczyna podejmować pierwsze próby złapania oddechu,
Po chwili rodzi się całe jego ciało – ucisk ustaje, a z zewnątrz docierają zupełnie nowe bodźce, które powodują płacz – pierwszy krzyk. Maluszek od razu zostaje ułożony na piersi mamy, słyszy bicie jej serca, znajome głosy rodziców, które uspokajają go i pozwalają odpoczywać po trudach porodu.
stojącą – w I okresie porodu ma formę spacerów, chodzenia lub tańca, a w II okresie stania z zawieszeniem się rękoma na drabinkach lub oparciem na ramionach osoby towarzyszącej,kuczną – korzystna na każdym etapie porodu; rodząca kuca z podparciem na całych stopach, opierając się z przodu o fotel, krzesło lub drabinki bądź korzystając z podparcia z tyłu przez osobę towarzyszącą,klęczącą – sprawdza się w aktywnej fazie I okresu porodu, ale też w II okresie; może mieć formę klęczenia w pozycji wyprostowanej, klęczenia z pochyleniem się do przodu (przykucnięciem na piętach) lub pozycji półklęczącej, czyli klęku na 1 kolanie,kolankowo-łokciową – jest jednym z wariantów pozycji klęczącej, w którym ciężar ciała opiera się na kolanach i łokciach, głowa leży np. na poduszce, a pośladki wypięte są w górę,siedzącą – można przybrać ją na piłce, łóżku porodowym, krześle z oparciem odwróconym do przodu, a w II okresie porodu – na stołeczku porodowym.
Wszystkie pozycje porodowe wertykalne (poza stojącą) można przybrać również na łóżku porodowym. Pozycja horyzontalna (leżąca) może mieć formę leżenia na boku lub na plecach na fotelu porodowym. Taka pozycja jest wbrew fizjologii – dziecko rodzi się „pod górkę” i nie ma możliwości wykorzystania np.
przyspieszenie skracania i rozwierania szyjki macicy,częstsze, intensywniejsze i bardziej regularne skurcze macicy skracające czas porodu,lepsze ukrwienie łożyska,podążanie za instynktownymi potrzebami rodzącej, zmniejszenie jej stresu i napięcia,skierowanie kanału rodnego do dołu, co ułatwia dziecku przeciśnięcie się,zredukowane odczucie bólu przekładające się na wytwarzanie większej ilości oksytocyny,ruchomość kości guzicznej, która zwiększa aż o 30% przestrzeń w ostatnim odcinku kanału rodnego, ułatwiając dziecku przejście przez niego.
W I okresie porodu często zalecaną pozycją jest stojąca, a w II – kuczna lub kolankowo-łokciowa. Dobór najlepszej pozycji do porodu będzie jednak zależał od potrzeb kobiety, dlatego warto słuchać swojej intuicji i radzić się położnej. Nie zawsze jednak kobieta ma możliwość przybrania dowolnej i optymalnej dla niej pozycji w I oraz w II okresie porodu. Ból porodowy jest normalnym i zupełnie naturalnym następstwem skurczów porodowych. W I okresie porodu jest on spowodowany skracaniem i rozwieraniem szyjki macicy, a także zmniejszonym ukrwieniem macicy w trakcie skurczu. W II okresie porodu ten ból ustępuje, a jego miejsce zajmuje bolesne rozciąganie się mięśni krocza za sprawą napierającej na nie główki dziecka.
Ten ból może być odbierany jako rozpychanie, rozrywanie i pieczenie. Obecnie poród siłami natury nie zawsze musi wiązać się z trudnym do zniesienia bólem – rodzące mają do dyspozycji sporo metod, dzięki którym poród może być bezbolesny, Sposoby łagodzenia bólu porodowego możemy podzielić na farmakologiczne, czyli wymagające podania leków, oraz niefarmakologiczne.
Farmakologicznymi metodami łagodzenia bólu towarzyszącego porodowi są:
„gaz rozweselający”, czyli wziewna mieszanina tlenu i podtlenku azotu,dożylne lub domięśniowe stosowanie opioidów,znieczulenie zewnątrzoponowe, podpajęczynówkowe bądź ich połączenie.
Do metod niefarmakologicznych, które łagodzą ból i mogą przyczynić się do przyspieszenia akcji porodowej, zaliczamy:
aktywność fizyczną – spacer, kołysanie się, przyjmowanie pozycji wertykalnych i kucznych zmniejszających odczuwanie bólu, np. z pomocą piłki do porodu, worka sako, drabinek, materaca, krzesełka porodowego, sznurów,ćwiczenia relaksacyjne i specjalne techniki oddechowe,masaże, okłady (ciepłe lub zimne), przezskórną stymulację nerwów (TENS),akupresurę i akupunkturę,korzystanie z prysznica i immersji wodnej w wannie.
Immersja wodna i poród w wodzie są popularnymi metodami pozwalającymi złagodzić odczuwanie bólu w trakcie porodu. Pierwsza z metod zakłada spędzenie w specjalnej wannie całego I okresu porodu, a następnie rodzenie poza nią. O porodzie w wodzie możemy mówić wtedy, kiedy brzuch kobiety pozostaje zanurzony zarówno w I, jak i w II okresie porodu. Zaletami porodu w wodzie są:
redukcja bólu porodowego,ułatwione parcie i zmiana pozycji,zmniejszenie ryzyka nacięcia krocza,możliwe skrócenie porodu,redukcja stosowania farmakologicznych metod łagodzenia bólu,redukcja stresu i lepsze natlenienie krwi dziecka.
Do wad porodu w wodzie możemy zaliczyć:
konieczność spełnienia wielu warunków, by móc się do niego zakwalifikować,zwiększone ryzyko infekcji okołoporodowych,możliwość zachłyśnięcia się dziecka wodą,ryzyko hipertermii noworodka,możliwość uszkodzenia pępowiny.
Przygotowanie do porodu naturalnego obejmuje nie tylko czynności, które wykonuje się, kiedy zaczyna się poród, lecz także te, którymi możesz zająć się na wcześniejszych etapach ciąży:
poszerzaj wiedzę na temat przebiegu ciąży, etapów porodu, opieki nad noworodkiem i karmienia piersią, a także,wspólnie z partnerem weźcie udział w zajęciach w ramach szkoły rodzenia,zastanów się, czy chcesz by była z Tobą przy porodzie osoba towarzysząca (poród z mężem, partnerem, mamą),korzystaj ze spotkań z położną, które przysługują Ci od 21. tygodnia ciąży – zadawaj pytania, proś o wyjaśnienie wszystkich nurtujących Cię kwestii,w miarę możliwości bądź aktywna w ciąży – ćwicz, spaceruj,zapewnij sobie indywidualne wsparcie położnej lub douli w trakcie porodu, jeśli tego potrzebujesz (są to dodatkowo płatne usługi),unikaj słuchania i czytania o traumatycznych przeżyciach porodowych,ćwicz techniki oddechowe i relaksacyjne, np. w trakcie skurczów przepowiadających,po konsultacji z położną pod koniec ciąży stosuj masaż krocza i ziołowe herbatki, np. z liści malin,korzystaj ze wsparcia fizjoterapeuty uroginekologicznego lub osteopaty, którzy pomogą Ci przygotować ciało (również krocze) do porodu naturalnego,spakuj do szpitalnej torby przedmioty, które ułatwią Ci poród, np. kompresy na ciepło i zimno, olejek do masażu, świece, kadzidełka oraz najważniejsze dokumenty do porodu.
Kiedy poczujesz pierwsze skurcze porodowe, możesz:
odpocząć lub się zdrzemnąć – zbierzesz siły na czekający Cię poród,poinformować swoją położną lub doulę, które będą Ci towarzyszyć podczas porodu,zjeść lekki posiłek przed wyjazdem do szpitala,wykonać lewatywę i ogolić krocze, jeśli tego chcesz.
Źródła: 1.A. Drosdzol-Cop i inni, Immersja wodna i poród w wodzie jako najpopularniejsze metody niefarmakologicznej walki z bólem okołoporodowym, www.forumginekologii.pl/artykul/immersja-wodna-i-porod-w-wodzie-jako-najpopularniejsze-metody-niefarmakologicznej-walki-z-bolem-okoloporodowym 2.
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2018 r.
- W sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001756/O/D20181756.pdf 3.
- Metody łagodzenia bólu porodowego w Szpitalu Specjalistycznym Św.
- Zofii, szpital.szpitalzelazna.pl/wp-content/uploads/2020/12/lagodzenie-bolu-porodowego.pdf 4.M.
Szafarowska, M. Biela, Kiedy nastąpi poród? podyplomie.pl/ginekologia/28156,kiedy-nastapi-porod 5.H. Murkoff, S. Mazel, W oczekiwaniu na dziecko, wyd. Rebis, Poznań 2016. | : Poród naturalny – fazy i przebieg porodu siłami natury
Co to znaczy poród?
Poród u kota.
Zobacz kolekcję cytatów o porodzie w Wikicytatach |
Poród (również rozwiązanie, narodziny ) – u samic ssaków łożyskowych oraz torbaczy wydalenie płodu i łożyska z macicy samicy kończące ciążę,