Co Oznacza Sen Szerszenie?

Co Oznacza Sen Szerszenie
Szerszeń – znaczenie snu – sennik o znaczeniu snu – Magia Onet Szerszeń może uchodzić za symbol agresji i wściekłości. Powszechna jest obawa przed nim, ponieważ jego użądlenie jest niebezpieczne, może być śmiertelne dla uczulonych osób. Jakie znaczenia reprezentuje szerszeń pojawiający się we śnie? Tak samo na jawie, jak i we śnie, spotkanie z szerszeniem to nic przyjemnego.

  • Sen o ataku szerszenia jest zapowiedzią choroby, która dotknie kogoś z Twojej rodziny.
  • Gdy we śnie atakuje Cię rój szerszeni, to możesz się spodziewać niebawem sporych nieprzyjemności w pracy.
  • Nie będziesz za to odpowiedzialny, ale ktoś ze współpracowników z premedytacją winę za niepowodzenie zrzuci tylko na Ciebie.

Przyglądanie się szerszeniom atakującym ludzi lub zwierzęta we śnie pokazuje, że śniąca osoba ma bardzo duży dystans do otoczenia. To zaleta, że nie wpychasz nosa w nieswoje sprawy, ale dla części osób możesz się jawić jako oschła, lekceważąca osoba ze względu na swoją postawę.

Co oznacza szerszen w domu?

Łapanie szerszenia : zwiastuje sprzeczki i kłótnie w najbliższym otoczeniu. Latające nad głową szerszenie : ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem ze strony nieprzyjaciół. Szerszenie w domu : gdy śnisz, że widzisz szerszenia w domu, zapowiada to, że będziesz się bardzo niepokoił.

Czym jest Szerszeń?

Skontaktuj się ze specjalistą: – Szerszeń europejski (Vespa crabro), szerszeń groźny, zwykle nazywany szerszeniem – gatunek owada z rodziny osowatych (Vespidae), z grupy żądłówek, największy z osowatych występujących w Europie Środkowej, pospolity na terenie całej Polski, zwłaszcza w pobliżu terenów zamieszkiwanych przez ludzi.

Żywi się owadami, owocami oraz sokami niektórych drzew. Jego użądlenie może być niebezpieczne dla osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych. Jest gatunkiem typowym rodzaju Vespa. Typowym siedliskiem szerszeni europejskich są lasy liściaste. Gniazda zakładane są w dziuplach drzew, zwłaszcza dębów. Ze względu na utratę naturalnych siedlisk owad ten przystosował się do życia w pobliżu terenów ludzkiej aktywności (tereny zurbanizowane oraz wykorzystywane rolniczo).

Gniazda buduje najczęściej w dziuplach drzew, a także w norach ziemnych, opuszczonych ulach, czasem na wolnym powietrzu, lecz w miejscach osłoniętych (np. pod okapem dachu lub w dziurach i zagłębieniach w ścianach budynków). Na terenach zurbanizowanych szerszenie korzystają również ze skrzynek lęgowych dla ptaków (zwykle opuszczonych, ale zdarza się, że koegzystują w skrzynce lęgowej razem z ptakami).

Długość ciała królowej (samica) 25–35 mm, samca 21–23 mm, a robotnicy 17–24 mm. Ubarwienie zmienne, zależne od regionu (geograficzne odmiany barwne), płci i stopnia rozwoju (dymorfizm). Forma typowa dla obszaru Polski ma tułów czarny w rude plamy, odwłok żółty w czarne pasy. Głowa szerszenia zaopatrzona jest w silne żuwaczki, z dobrze widocznym żółtym rysunkiem.

Rola szerszeni w gospodarce człowieka nie jest jednoznaczna, zależna od lokalnych warunków. Żywiąc się innymi owadami (zwłaszcza muchówkami) mogą pełnić pożyteczną rolę, gdy zjadają owady uznawane przez człowieka za szkodniki, ale szerszenie zjadają również owady pożyteczne, np.

  • Pszczoły, nadgryzają dojrzałe owoce i uszkadzają młode drzewka, powodując w ten sposób szkody w leśnictwie i sadownictwie.
  • Mogą również uszkadzać niezabezpieczone elementy drewniane i paroprzepuszczalne folie dachowe.
  • Z medycznego punktu widzenia mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.
  • Użądlenie przez szerszenia wywołuje w miejscu wprowadzenia jadu dotkliwy ból, zaczerwienienie i obrzęk, a u osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych może wywołać wstrząs anafilaktyczny.

Zakorzenione przeświadczenie o potencjalnie groźnym dla ludzi jadzie tych owadów oraz rozmiary szerszenia i nieprzyjemny dla człowieka dźwięk, jaki ten owad wydaje w czasie lotu powodują, że obecność szerszeni w pobliżu siedzib ludzkich może być uciążliwa, a niekiedy nawet niebezpieczna.

Czy Szerszeń jest szkodnikiem?

Znaczenie gospodarcze – Szerszeń w pułapce wiszącej (wraz z muchami i brudnicą, których widok mógł zwabić szerszenia, oprócz zapachu płynu nęcącego) Rola szerszeni w gospodarce człowieka nie jest jednoznaczna, zależna od lokalnych warunków, Żywiąc się innymi owadami (zwłaszcza muchówkami ) mogą pełnić pożyteczną rolę, gdy zjadają owady uznawane przez człowieka za szkodniki, ale szerszenie zjadają również owady pożyteczne, np.

pszczoły, nadgryzają dojrzałe owoce i uszkadzają młode drzewka, powodując w ten sposób szkody w leśnictwie i sadownictwie, Mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Użądlenie przez szerszenia wywołuje w miejscu wprowadzenia jadu dotkliwy ból, zaczerwienienie i obrzęk, a u osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych może wywołać wstrząs anafilaktyczny,

Zakorzenione przeświadczenie o potencjalnie groźnym dla ludzi jadzie tych owadów oraz rozmiary szerszenia i nieprzyjemny dla człowieka dźwięk, jaki ten owad wydaje w czasie lotu powodują, że obecność szerszeni w pobliżu siedzib ludzkich może być uciążliwa, a niekiedy nawet niebezpieczna,

Co się dzieje z szerszeniami w zimie?

W naszym klimacie samce i robotnice giną z głodu i zimna. Królowa matka zimuje zaś zagrzebując się w ziemi.

Czy szerszeń atakuje żądłem?

Ile żądeł ma szerszeń? Ile żądeł ma szerszeń? W zeszłym tygodniu odwiedziły ośrodek w którym pracuję dzieci z sąsiedniej miejscowości. Udało mi się nawiązać z nimi fajny kontakt. Pomimo tego, że różnica wieku między nimi była duża (miały od ok.6 lat do 13.), ciekawie spędziliśmy czas.

Gdy już się zbierały do wyjścia poprosiłam, aby skorzystały z wyjścia ewakuacyjnego, ponieważ przy głównym leży potężna kłoda topoli, w której gniazda zbudowały osy i szerszenie. https://www.lasy.gov.pl/pl/edukacja/blogi/blog-edukatora/ile-zadel-ma-szerszen https://www.lasy.gov.pl/pl/edukacja/blogi/blog-edukatora/ile-zadel-ma-szerszen/@@download/image/5107.jpg W zeszłym tygodniu odwiedziły ośrodek w którym pracuję dzieci z sąsiedniej miejscowości.

Udało mi się nawiązać z nimi fajny kontakt. Pomimo tego, że różnica wieku między nimi była duża (miały od ok.6 lat do 13.), ciekawie spędziliśmy czas. Gdy już się zbierały do wyjścia poprosiłam, aby skorzystały z wyjścia ewakuacyjnego, ponieważ przy głównym leży potężna kłoda topoli, w której gniazda zbudowały osy i szerszenie.

  1. Odniosłam skutek odwrotny od oczekiwanego – dzieci zamiast się przestraszyć stanęły zaciekawione wokół liny otaczającej kłodę i wypatrywały owadów.
  2. Zagadnął mnie jeden z uczestników zajęć – „Proszę pani, mama mi mówiła, że szerszenie mają siedem żądeł”.
  3. Zdumiał mnie tą informacją.
  4. Przyjrzałam się dziecku – chłopiec mówił poważnie, był przestraszony i nie wyszedł oglądać kłody.

Pomyślałam, że pewnie w okolicy jego domu jest gniazdo szerszeni i mama nie chce aby tam chodził. A może powód straszenia dziecka był inny? A może faktycznie mama tak myśli, tzn, że szerszenie mają siedem żądeł? Ale dlaczego akurat siedem? Opowiedziałam dzieciom o szerszeniach.

  1. Wyjaśniłam, że te owady są największymi przedstawicielami rodziny osowatych.
  2. Szerszenie są uważane za owady bardzo niebezpieczne, gdyż boleśnie żądlą.
  3. Są to jednak informacje mocno przesadzone.
  4. Dawka śmiertelna dla dorosłego człowieka to zwykle kilkaset użądleń.
  5. Tak więc, pomimo znacznej bolesności, użądlenie szerszenia zwykle nie stanowi zagrożenia dla życia.

Wyjątkiem są osoby uczulone na jad owadów błonkoskrzydłych. U nich nawet pojedyncze użądlenie może prowadzić do silnych reakcji alergicznych. Żądła z gruczołem jadowym posiadają samice i robotnice. Szerszenie nie są tak agresywne jak osy i masowe użądlenia zdarzają się nieczęsto.

Czego nie lubią szerszenie?

W ogródku lub na balkonie warto posadzić bratki, lawendę lub pelargonie, których zapachu nie znoszą szerszenie. Innym nielubianym aromatem osowatych jest ten, który wydziela czosnek. Osy odstraszy tymianek, mięta, czosnek, cytryna, piołun, wrotycz pospolity, olejek eteryczny z eukaliptusa.

Czy szerszenie śpią w nocy?

Szerszenie – spokojne i raczej nieśmiałe owady – W porównaniu z wieloma gatunkami os szerszenie są wyraźnie bardziej nieśmiałe i pokojowo nastawione do otoczenia. Unikają ludzi, a przede wszystkim ich jedzenia i napojów. Właśnie słodycze albo inne potrawy, które przyciągają roje os na tarasie i w ogrodzie, na szerszeniach nie robią żadnego wrażenia. W obecności szerszenia, podobnie jak osy, należy przede wszystkim unikać gwałtownych ruchów Szerszenie mają w swoim menu przede wszystkim inne owady, sok z roślin, dojrzałe owoce oraz nektar. Zwłaszcza młode pokolenie wymaga pokarmu bogatego w składniki odżywcze, stąd polowanie szerszeni na muchy, komary albo osy.

Zwłaszcza latem kiedy osy dają się we znaki, szerszenie potrafią być bardzo skuteczne. Redukują również populacje, Cechą szerszeni jest ich nocna aktywność. Latają zwracając uwagę na źródła światła, od których nie mogą się potem oderwać. Przy odpowiednim oświetleniu ogrodu łatwo jest w letnią noc zawrzeć znajomość z szerszeniem.

Dobrze jest zgasić światło, aby owad sobie dalej odleciał. Jeśli zdarzy się, że owad zwabiony światłem wleci do mieszkania, najlepiej jest przykryć go na przykład szklanką, wsunąć pod szkło kartkę papieru i ostrożnie uwolnić na zewnątrz domu.

Kiedy śpią szerszenie?

Szerszenie budzą się ze snu zimowego wiosną i to właśnie wtedy zaczynają się ich ‘podróże zwiadowcze’. Zimę tylko przeżywają królowe, czyli to właśnie one szukają nowego lokum.

Czy szerszeń może ugryźć?

Ugryzienie szerszenia, mimo że jest bolesne, to nie wiąże się zazwyczaj z zagrożeniem dla zdrowia. Wyjątek stanowią osoby uczulone na jad owadów błonkoskrzydłych. Po użądleniu pojawiają się zaczerwienienia skóry, obrzęki, opuchlizna, gorączka.

Jak długo żyją szerszenie?

Jak długo żyją szerszenie? – Królestwo szerszeni istnieje i jest aktywne od maja do początku listopada, potem zwierzęta giną. Jedynie młode samice po locie godowym jesienią rozlatują się po okolicy szukając zimowiska, w którym zapadają w stan zimowego spoczynku.

  1. W temperaturze poniżej 10°C samce i robotnice giną, a gniazdo pustoszeje.
  2. W nowym roku w połowie maja samica, która szczęśliwie przezimowała, przystępuje do budowy zaczątków gniazda.
  3. Sama buduje kilka komórek i składa do nich jaja.
  4. Matka karmi larwy, które szybko rosną i przepoczwarczają się w robotnice.

Od tej pory samica poświęca się składaniu jaj, a robotnice zajmują się całą resztą: obroną i rozbudową gniazda, karmieniem larw i utrzymywaniem odpowiedniej temperatury. Z ostatnich złożonych jaj wykształcą się samice i samce. Poza zimującymi królowymi szerszenie mają krótkie życie.

  1. Robotnice żyją tylko trzy do czterech tygodni, a samce maksymalnie dwa miesiące.
  2. Rólowa matka znosi wciąż nowe jaja i gniazdo szerszeni jest łącznie zamieszkane przez około sześć miesięcy.
  3. Większość ludzi odkrywa gniazda szerszeni dopiero późnym latem, tak że z reguły kontakt z owadami jest bardzo krótki.
See also:  Co Oznacza Sen O Sztucznej Szczęce?

A osierocone gniazdo można wiosną spokojnie samemu usunąć.

Czy można zabić szerszenia?

Możesz nakryć szerszenia szklanką – (jeśli wystarczy ci zimnej krwi) i gdy już jest w pułapce, podsuń pod nią coś sztywnego (np. cienką książkę, tekturkę). Możesz użyć rakietki elektrycznej do zwalczania owadów – lub (jeśli masz) użyć sprayu przeciwko szerszeniom. Kupuje się go w marketach budowlanych.

Co zrobić gdy są szerszenie?

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Co Oznacza Sen Szerszenie Cieplejsze dni i dłuższe noce. Lato jest w drodze! Istnieją jednak szkodniki, które potrafią popsuć każde słoneczne popołudnie – osa i szerszeń! Obecność gniazda osy czy szerszenia w domu często prowadzi do tego, że właściciele nieruchomości w obawie o dzieci i zwierzęta domowe chcąc wytępić osy i pozbyć się szerszeni biorą sprawy w swoje ręce i sami próbują usunąć gniazdo osy. Co Oznacza Sen Szerszenie Istnieje wiele internetowych porad dotyczących usuwania gniazda os. Osy to agresywne stworzenia i do ataku przystępują dosyć szybko i impulsywnie, więc próba samodzielnego usunięcia osy bez odpowiedniego przygotowania może być ryzykowna i odbić się na zdrowiu.

Użycie ognia do usunięcia gniazda jest bardzo niebezpiecznym sposobem by wytępić osy. Gniazda os i szerszeni wykonane są z cienkiej celulozy wytworzonej przez owady poprzez przeżucie drewna w miazgę, co czyni gniazdo niezwykle łatwopalnym. Z tego powodu palenie gniazd często prowadzi do pożarów. Spalenie gniazda nie jest skutecznym sposobem zwalczania – nie zabija wszystkich os.

Może za to prowadzić do gwałtownych zachowań owadów przebywających w gnieździe i jego okolicy co narazi na użądlenia Ciebie i inne osoby postronne. Co Oznacza Sen Szerszenie Używanie wody jest często uważane za domowy sposób na zniszczenie gniazda os. Prawda jest taka, że ​​zalanie gniazda nie jest skuteczną metodą. Podobnie jak przy próbach spalenia gniazda, błonkówki staną się agresywne i zaczną atakować. Użycie wody do usunięcia gniazda może spowodować również szkody w Twojej nieruchomości.

Na przykład, jeśli gniazdo szerszeni jest na strychu, próba usunięcia go przez zalanie może spowodować uszkodzenie belek stropowych, płyt sufitowych, podbitki. Niszczenie gniazda szerszeni za pomocą kija, rakiety lub innego przedmiotu jest kolejną proponowaną w internecie opcją usuwania. Szczerze mówiąc, jest to chyba najmniej inteligentny pomysł na usunięcie gniazda.

Ta metoda usuwania gniazda najbardziej naraża Cię na atak. Próba rozwiązania problemu za pomocą kija może często prowadzić do użadleń jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek zamierzonych działań. Jeśli jesteś uczulony na użądlenia osy czy szerszenia możesz wpaść w wstrząs anafilaktyczny! Dobrze przemyślany plan i strategia zwalczania

  • 1. Usuń gniazdo w nocy. Osy i szerszenie są w tym czasie w spoczynku, więc są mniej skłonne do użądlenia;
  • 2. Załóż odzież ochronną obejmującą ręce, nogi, stopy, głowę i twarz;
  • 3. Unikaj używania źródeł światła takich jak latarka, ponieważ ostrzeże to osy
  • 4. Trzymaj dzieci i zwierzęta domowe w bezpiecznej odległości, np. Jeśli gniazdo osy jest w twoim ogrodzie, upewnij się że domownicy są w domu.

Co Oznacza Sen Szerszenie

  1. Użyj gaśnicy na szerszenie lub innego podobnego preparatu na osy (np., lub ), który przeznaczony jest do zwalczania os i szerszeni na odległość. Takie preparaty pozwalają skutecznie zwalczyć większość dorosłych osobników z odległości od 5-7m.
  2. Najlepiej następnego dnia po użyciu środka owadobójczego na osy podejdź w nocy do gniazda (spokojnie i cicho) ;
  3. Weź worek na śmieci wykonany z grubej folii i powoli zakryj gniazdo;
  4. Odłącz gniazdo od drzewa lub ściany, do której jest przymocowane, i zamknij worek;
  5. Umieść worek w koszu na śmieci, który ma szczelnie dopasowaną pokrywę, najlepiej z dala od domu.

Pamiętaj, że jeśli gniazdo szerszenia lub osy znajduje się w trudno dostępnym miejscu, takim jak rynny lub wysoko na drzewie, NIE należy próbować samemu usuwać gniazda, ponieważ może to prowadzić do upadku.

  1. Regularnie uszczelniaj wszystkie pęknięcia i potencjalne punkty wejścia;
  2. Zainstaluj moskitiery na oknach i drzwiach, aby uniemożliwić owadom wejście do domu;
  3. Umieść pułapki na osy wokół swojego ogrodu. Możesz również zrobić własnej roboty pułapkę na osy z butelki i jako wabika użyć wody z cukrem lub soku, syropu owocowego. Pamiętaj jednak, że wabiki dostępne ze specjalnymi pułapkami działają specyficznie na osy. Nie przyciągają innych owadów, więc raczej nie zginą przez taką pułapkę pszczoły.

Szukasz sposobu na osy i szerszenie? Jeśli chcesz skutecznie zwalczyć osy i pozbyć się szerszeni © odstraszanie.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

  • Co Oznacza Sen Szerszenie Mrzyk dziewannowiec – jak go rozpoznać, jakie stwarza zagrożenie i jak się go pozbyć? Poznaj sprawdzone sposoby na mrzyki i ich larwy w pomieszczeniach.
  • Co Oznacza Sen Szerszenie Jak rozpoznać, że drewno zostało zaatakowane przez szkodnika? Jakie szkody mogą wyrządzić szkodniki drewna? Dowiedz się jak chronić się przed szkodnikami drewna? Poznaj skuteczne sposoby zwalczania szkodników drewna.
  • Potocznie szkodniki drewna bywają utożsamiane z jednym konkretnym insektem – kornikiem. Tymczasem jest to bardzo liczna grupa owadów, a paradoksalnie sam kornik w odniesieniu do drewna technicznego (martwego i przetworzonego) nie stwarza dużego zagrożenia. Zobacz zdjęcia szkodników drewna i dowiedz się jaki owad niszczy Twoje drewno, meble i inne drewniane przedmioty. Sprawdź jakie owady uszkadzają drewno
  • Kompendium dotyczące tego: jakie ryzyko stwarzają ich użądlenia, jak się skutecznie chronić przed tymi insektami i bezpiecznie je odstraszać oraz postępować, kiedy niestety dojdzie do ataku.
  • Strzyżak sarni (jeleni) bywa nazywany przez media „latającym kleszczem”, co może wprowadzać w błąd i wywoływać niepotrzebną panikę. Z tego tekstu dowiesz się: czym właściwie jest strzyżak, jakie w rzeczywistości stwarza zagrożenie, jak go odstraszyć (w jaki sposób się przed nim chronić).
  • Inwazja ślimaków to coś, czego chciałby uniknąć każdy właściciel ogrodu. Co robić, aby zminimalizować ryzyko zmasowanego ataku mięczaków na kwiaty czy warzywa? Jakie działania podejmować, aby skutecznie sobie z nimi poradzić, kiedy już się pojawią? O tym dowiesz się z poniższego tekstu.
  • Czasami sytuacja ze szkodnikami staje się na tyle trudna, że konieczne staje się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy DDD (dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja). Dowiedz się nieco o tajnikach pracy takich ekip – np. kiedy trzeba ich wezwać i jak przygotować się na ich przyjazd!
  • Czarne chrząszcze w domu? Spotkałeś chrząszcza na podłodze w domu, piwnicy, garażu lub na strychu i nie wiesz co to może być? Sprawdź najczęściej występujące chrząszcze będące szkodnikami w gospodarstwach domowych.
  • Wtyk amerykański zwany również amerykańską pluskwą, to nowy, inwazyjny gatunek pluskwiaka. Czy gryzie ludzi? Czy przenosi choroby? Jak wygląda? Jak pozbyć się wtyka amerykańskiego? Sprawdź!
  • Sprawdź nasze porady jak pozbyć się myszy i szczurów z regipsów, ścianek działowych, sufitu.
  • Gryzki zwane również psotnikami są bardzo częstymi gośćmi w naszych domach. Czy gryzki gryzą? Jak pozbyć się gryzków, psotników z domu? Co na gryzki? Sprawdź skuteczne sposoby i sprawdzone środki.
  • Małe muszki w łazience/kuchni, małe ćmy w łazience, muchy kanalizacyjne.Jak pozbyć się ćmianek? Poznaj sprawdzone sposoby na zwalczanie ćmianek
  • Co na wszoły? Jak zwalczyć wszoły? Porady oraz rekomendacje. Sprawdzone środki, preparaty posiadające pozytywne opinie.
  • Czy pająki gryzą? Czy pająki przenoszą choroby? Skąd biorą się pająki w domu? Co na pająki? Jak zwalczyć pająki? Sprawdź!
  • Sprawdź, jak pozbyć się mrówek z samochodu. Czego użyć na mrówki w aucie?
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. X

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Co zabija szerszenie?

Co zrobić kiedy odwiedzają na szerszenie? – Niestety, przepędzanie go nic nie da, owad z pewnością powróci, a dodatkowo, jeżeli jest to królowa, może założyć w pobliżu twojego domu gniazdo. Dlatego najlepiej zabijać szerszenie zaraz po ich pojawieniu się. W tym celu możesz zastosować:

pułapki feromonowe – które zapachem wabią owady do środka, skąd nie mogą się wydostać, i po prostu giną, gaśnice na szerszenie – gaśnice takie mają postać aerozolu, który pozwala nam na działanie z bezpieczniejszej odległości – około 5 – 7 m. Gaśnicę uruchamiamy, kierując jej strumień bezpośrednio do wlotu gniazda, strumień utrzymujemy około 10-12 sekund, a następnie szybko się oddalamy.

Jeżeli zastosowano gaśnicę do gniazda szerszeni, to następnego dnia, wieczorem, sprawdzamy jej skuteczność i ewentualnie usuwamy gniazdo. Zanim jednak przystąpisz do pracy, sprawdź, czy w pobliżu nie widać krążących osobników, dla bezpieczeństwa możesz wyposażyć się w muchozol i środki ochrony osobistej (kombinezon, maska).

Czy szerszenie są agresywne?

Użądlenia szerszeni są boleśniejsze od użądlenia os – Wbrew obiegowej opinii, szerszenie wcale nie są agresywne wobec ludzi. Ich pokaźne rozmiary oraz groźne buczenie budzą negatywne skojarzenia, jednak z natury owady te są spokojnie i niezbyt skłonne do ataku.

  • Inaczej sprawa wygląda, gdy zbliżymy się do gniazda szerszeni.
  • Zagrożone będą chciały nas przegonić, wówczas może dojść do użądlenia.
  • Użądlenia szerszeni nie są bardziej niebezpieczne niż użądlenia os, czy pszczół.
  • Szerszeń wstrzykuje za jednym użądleniem mniej, niż 0,2 mg jadu.
  • Dawka śmiertelna to 10-90 mg jadu na każdy kilogram masy ciała, więc dla zdrowego człowieka zagrożenie stwarzałoby dopiero użądlenie przez setki owadów.

Co nie oznacza, że użądlenia szerszeni są przyjemne. Są boleśniejsze, niż użądlenia os, choć wynika to przede wszystkim z ich rozmiarów – ich żądła są po prostu o wiele większe i wbijają się głębiej. Ich jad zawiera też więcej toksyn, niż jad osy. Po użądleniu pojawia się zazwyczaj bolesny obrzęk i zaczerwienienie, któremu może towarzyszyć ból głowy, uczucie rozbicia, dreszcze i gorączka.

Czy zimą szerszenie śpią?

Szerszenie są największymi owadami z rodziny osowatych w Polsce. Ich użądlenie dla osób uczulonych może być śmiertelnie niebezpieczne. Podpowiadamy, jak usunąć gniazdo i co zrobić, jeżeli szerszeń wleci do domu. W Europie pojawił się szerszeń azjatycki – Vespa velutina.

  • Pamiętaj – nigdy nie usuwaj gniazda szerszeni na własną rękę.
  • Jeden szerszeń może żądlić wielokrotnie i nie zostawia żądła.
  • Szerszeń europejski – co to za owad? Jest to owad z rodziny osowatych, z grupy żądłówek.
  • Budzi strach, ponieważ jest największym przedstawicielem osowatych na terenie Europy Środkowej.
See also:  Co Oznacza Sen Jak Sie Zbiera Grzyby?

W Polsce można go zobaczyć w całym kraju. Szerszenie żywią się nektarem z drzew, owocami i owadami. Jak rozpoznać szerszenia? Jak wygląda szerszeń? Szerszeń ma od 18 do 35 milimetrów długości (rozpiętość skrzydeł może dochodzić do 5,5 cm), więc jest dużo większy od pszczoły, osy (tu link do tekstu o osie, ale jeszcze nie jest opublikowany) czy nawet trzmiela.

Jego ubarwienie jest żółto-brunatno-czerwone. Ma na sobie czarny wzór i jest prawie nieowłosiony (w przeciwieństwie do pszczoły i trzmiela, które są silnie owłosione). Czy szerszeń ma żądło? Żądło występuje tylko u samic. Jest gładkie, bez haczyków i wysuwa się dopiero w momencie ataku. Ile żyje szerszeń? Królowa szerszeni żyje około roku, a jej robotnice około trzech-czterech tygodni.

Pszczoła, osa, trzmiel, szerszeń – jak odróżnić? Pszczoła, osa, trzmiel, szerszeń. Jak je rozpoznać (PAP/DPA) PAP/DPA Gniazdo szerszeni – jak wygląda Naturalnie gniazda można znaleźć w lasach liściastych. Jednak szerszenie europejskie pojawiają się również w miastach. Tam natrafić na gniazdo szerszeni można na strychach, w budkach lęgowych ptaków, w podziemnych norach czy różnego rodzaju szczelinach.

  1. Rólowa szerszeni w gnieździe składa jaja, a jej robotnice rozwijają gniazdo.
  2. Iedy szerszenie śpią i jak zimują? Zimą gniazda są puste – samce i robotnice giną z głodu i zimna.
  3. Rólowa natomiast przeczekuje zimę pod ziemią.
  4. Jak znaleźć gniazdo szerszeni? Gniazdo szerszeni budowane jest z masy papierowej, którą wytwarzają z drewna i śliny.

Wygląda jak papierowa bryła. Konstrukcja może osiągać rozmiar około 50 cm wysokości i długości. Szerszeń azjatycki w Polsce Szerszeń azjatycki (lub szerszeń japoński) to potoczne określenie dwóch gatunków szerszenia – Vespa mandarinia i Vespa velutina. Szerszenie azjatyckie w USA Washington State Department of Agriculture Szerszeń azjatycki vs polski W Europie pojawił się natomiast drugi z szerszeni azjatyckich, czyli Vespa velutina. Jest on nieco mniejszy od szerszenia europejskiego (Vespa crabro).

Jego użądlenie jest równie niebezpieczne jak użądlenie szerszenia europejskiego – może zagrażać życiu, jeżeli człowiek jest uczulony na jad szerszenia. Vespa velutina zasięgiem obejmuje coraz większą część Europy. Początkowo (w 2005 roku) pojawił się we Francji. W 2010 roku stwierdzono go w Hiszpanii, w 2011 roku w Portugalii i Belgii, w 2013 roku we Włoszech, w 2016 roku w Wielkiej Brytanii, a w 2019 roku w Niemczech (w Hamburgu).

Naukowcy szacują rozchodzenie się fali kolonizacji z szybkością około 70-80 kilometrów na rok. Im klimat Europy robi się cieplejszy, tym zwiększy się ryzyko rozprzestrzeniania się tego gatunku, ponieważ naturalny obszar jego występowania to klimat cieplejszy i bardziej wilgotny niż w Polsce.

Co ciekawe – w Azji stadia larwalne tego gatunku są spożywane przez ludzi. Czy użądlenie szerszenia jest śmiertelne? Użądlenie jest szczególnie niebezpieczne w dwóch przypadkach: – jeżeli ofiara jest uczulona na jad owada, – jeżeli doszło do użądlenia w okolicy ust, gardła lub języka. Obie te sytuacje mogą zagrażać życiu ofiary i wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Ugryzienie szerszenia – jak wygląda? Użądlenie szerszenia oznacza, że wstrzyknięty został jad. Wywołuje to ból, zaczerwienienie i obrzęk. Objawy te mogą być odczuwalne przez okres od kilku godzin do doby. Jeżeli ofiara jest uczulona, może dojść do wstrząsu anafilaktycznego.

  1. Niepokojące powinny być objawy: – bladość skóry, – spadek ciśnienia krwi, – zawroty głowy, – nudności i wymioty, – obrzęk języka lub twarzy, – przyspieszone czynności serca, – wysypka na części lub na całym ciele, – uczucie ściskania klatki piersiowej, – duszność, – omdlenie.
  2. Wtedy należy ułożyć ofiarę użądlenia na plecach, w pozycji leżącej z lekko uniesionymi nogami i zapewnić jej dostęp do świeżego powietrza.

Należy też natychmiast wezwać pomoc – zadzwonić pod 112 lub 999, Czy szerszeń zostawia żądło? Nie, szerszeń nie zostawia żądła. Czy szerszeń umiera po użądleniu? Nie, szerszeń może żądlić wielokrotnie. Jak odstraszyć szerszenie? Jeżeli widzisz nadlatującego szerszenia, unikaj gwałtownych ruchów,

  • Jeżeli szerszeń zaczyna atak, przede wszystkim zasłoń głowę,
  • Spędzając czas w ogrodzie czy na działce, staraj się unikać miejsc, gdzie rosną kwitnące rośliny lub leżą opadłe owoce.
  • Co przyciąga szerszenie? Staraj się nie ubierać w krzykliwe kolory – planując spędzanie czasu na świeżym powietrzu postaw na biel, zieleń lub beż.

Zanim napijesz się czegoś ze szklanki – upewnij się, że nie wpadł do niej szerszeń (lub osa czy pszczoła). Unikaj picia z ciemnych butelek, gdzie kontrola płynu jest utrudniona. Nie zostawiaj na stole otwartych smakołyków o słodkim zapachu. Jak pozbyć się szerszeni? Jeżeli na działce czy w ogrodzie pojawił się jeden szerszeń, należy uważać.

  • Najprawdopodobniej sam odleci.
  • Nie jest to jeszcze powód, aby wzywać specjalistyczną pomoc.
  • Pamiętaj – Państwowa Straż Pożarna interweniuje w przypadku bezpośredniego zagrożenia dla życia ludzi.
  • Jeżeli jednak znajdziesz na posesji gniazdo szerszeni i jest zagrożenie życia człowieka, możesz zgłosić się do Państwowej Straży Pożarnej,

Oficer dyżurny przeanalizuje zgłoszenie i pokieruje cię do wyspecjalizowanej firmy, zajmującej się likwidacją gniazd lub podejmie interwencję. Interwencje strażaków podejmowane są w sytuacji, kiedy zgłoszenie dotyczy na przykład obiektów, w których znajdują się grupy dzieci lub osoby o ograniczonej zdolności poruszania się.

Jak usunąć gniazdo szerszeni? Nigdy nie rób tego na własną rękę. Skontaktuj się ze specjalistyczną firmą, która się tym zajmuje. Pamiętaj, że w gnieździe może być nawet kilkaset szerszeni. Do czasu przyjazdu firmy nie zbliżaj się do gniazda. Jak zabić szerszenia ? Jeżeli wleci do twojego domu i nie chce wylecieć z własnej woli, zanim przystąpisz do próby przegonienia lub zabicia go, zabezpiecz dobrze głowę i szyję, a na resztę ciała załóż grube ubranie lub dwie cieńsze warstwy.

Staraj się nie ubierać krzykliwych kolorów. Otwórz okno i spróbuj przegonić szerszenia za pomocą na przykład gazety czy zmiotki. Rozwiązaniem są spraye przeciwko szerszeniom (gaśnica na szerszenie), rakiety elektryczne lub pułapka na szerszenie. Jeżeli chcesz zabić szerszenia tradycyjnie – na przykład butem – traf za pierwszym razem, żeby nie miał możliwości obrony.

Kiedy umierają szerszenie?

Cykl życia os i szerszeni – musisz go poznać zanim usuniesz gniazdo – Usuwanie gniazd szerszeni i os można przeprowadzić o różnych porach roku, jednak ze względów praktycznych poleca się poznanie ich cyklu życia, który determinuje stopień niebezpieczeństwa związany z podjęciem tych czynności.

  • Gniazdo szerszeni i os pustoszeje na jesień – większość osobników umiera z powodu niskich temperatur.
  • W gnieździe lub w jego pobliżu pozostaje jednak zapłodniona królowa, która zapada w stan nazywany diapauzą.
  • Tutaj warto być czujnym – jeśli zwalczanie gniazda os lub szerszeni nie powiedzie się w odpowiednim czasie, wiosną najpewniej pojawią się nowe szerszenie lub osy, które skutecznie uprzykrzą nam życie.

Gdy temperatury wzrosną powyżej 10 stopni C, królowa zaczyna poszukiwać odpowiedniego miejsca do założenia kolonii. W pierwszym plastrze może znaleźć się nawet do kilkudziesięciu komórek robotnic, które po wykluciu się i przyjęciu dorosłej formy zaczynają rozbudowę kolonii, a królowa ponownie składa jaja.

Zaledwie jedna kolonia założona przez zapłodnioną królową może liczyć nawet kilkaset osobników! Co ciekawe, ostatnie pokolenie os i szerszeni to przyszłe królowe oraz samce, które mają za zadanie rozpocząć swoje własne kolonie. O czym warto jeszcze wiedzieć? Liczba owadów jest zależna od pogody. Gdy wiosna jest sucha i ciepła, ich liczebność może być bardzo duża.

Jednak gdy zima była stosunkowo łagodna, wiele samic mogło przeżyć, co spowoduje wzrost rywalizacji w poszukiwaniu gniazda, wpływając na pogorszenie się ich płodności, a tym samym liczebności.

Jak złapać szerszenie?

Jak zrobić pułapkę na osy? – Jeżeli osy i dokuczają nam na świeżym powietrzu, np. podczas wypoczynku w ogrodzie lub na działce, warto przede wszystkim zadbać aby nie przyciągać ich uwagi słodkim i pachnącym jedzeniem lub napojami. Warto też zadbać o szczelność wszelkich pojemników na odpady, do których lgną uciążliwe owady. Rośliny odstraszające muchy Muchy latające nad posiłkiem, brzęczące i denerwujące, mogą zepsuć letni wypoczynek. Chcąc się ich pozbyć wykorzystajmy rośliny odstraszające muchy. Posadzone w naszym otoczeniu odstraszą muchy i będą stanowić ładny akcent w ogrodzie czy na tarasie.

Oto 7 najlepszych roślin, których muchy nienawidzą! Więcej. Jeżeli już chcemy coś zjeść i pobiesiadować z bliskimi, warto w pobliżu rozstawić kilka pułapek na osy, które będą kusić owady i odrywać ich uwagę od naszego stołu. Czasem wystarczą wysokie słoiki czy szklane butelki ze słodkim napojem w środku, do którego lgną owady.

Z tych jednak naczyń osy i szerszenie dość łatwo się wydostają. Dlatego warto wykonać coś nieco bardziej wyrafinowanego 🙂 Aby wykonać skuteczną pułapkę na osy bierzemy puste, plastikowe butelki po wodzie mineralnej (bez korków) i odcinamy ich szyjki. Jak zrobić pułapkę na osy i szerszenie z butelki po wodzie W ten sposób utworzymy lejek, po którym owady będą zmierzać do wnętrza butelki, Ponieważ drogi wyjścia osy i szerszenie szukają zazwyczaj poruszając się przy ściankach butelki, nie będzie im tak łatwo się wydostać.

Do wnętrza butelki wlewamy słodki sok lub napój, stanowiący przynętę dla os, Bardzo dobrze w tej roli sprawdza się też piwo. Możemy też kupić gotowe pułapki na osy i inne owady w postaci płytki, którą ustawiamy lub wieszamy w pomieszczeniu, w którym chcemy pozbyć się owadów. Płytka stopniowo uwalnia opary substancji czynnej do powietrza.

Służy do zwalczania owadów biegających, takich jak mrówki oraz owadów latających takich jak muchy, komary, meszki, muszki owocowe, dorosłe osobniki moli odzieżowych oraz omawiane w tym artykule osy. W pomieszczeniach możemy też użyć środek Up-Control AE, Płytka zwalczająca osy i inne owady oraz aerozol Up-Contorl AE

See also:  Sen O Windzie Co Oznacza?

Co bardziej boli osa czy szerszeń?

4. Ukąszenie szerszenia – Jad szerszenia ma swoim składzie znacznie więcej toksyn niż jad os lub pszczół, samo ukąszenie jest również dużo bardziej bolesne. Ukąszenie owadów błonkoskrzydłych, takich jak trzmiel, osa, pszczoła czy szerszeń, może wywołać wstrząs anafilaktyczny – bardzo silną reakcję uczuleniową na jad któregoś z tych owadów. Pojedynczy osobnik odmiany europejskiej podczas jednego użądlenia wstrzykuje mniej niż 0.2 miligrama jadu. Aby doszło do śmierci człowieka potrzeba byłoby kilku bądź kilkunastu takich ukąszeń, ponieważ dawka śmiertelna tego jadu jest określana na poziomie od 10 do 90 miligramów na każdy kilogram ciała człowieka.

Skąd się biorą szerszenie?

Szerszeń w domu – jak rozpoznać? Jak się bronić? Występujący na terenie całej Polski szerszeń europejski (Vespa crabro) jest największym przedstawicielem rodziny osowatych. Przystosował się do życia w pobliżu siedzib ludzkich. Potrafi osiedlić się w skrzynkach lęgowych dla ptaków w ogrodzie, pod dachem domu albo w zagłębieniach i dziurach w ścianach. Jak odróżnić szerszenie od ich krewniaków? Naturalnym siedliskiem szerszenia są lasy liściaste, gdzie w dziuplach starych drzew, przeważnie dębów, zakłada gniazda. Zdarza się jednak, że trafia do naszych domów. Co wtedy robić?

Jaki zapach lubia szerszenie?

Jad szerszeni – szerszenie – co robić? –

Jad szerszeni jest porównywalny w składzie z jadem osy, ale zawiera więcej toksyn.Około 5% składu jadu to acetylocholina, która powoduje silne pieczenie rany.Dawka jadu, jaką może wstrzyknąć jeden szerszeń do ciała człowieka, to około 0,2 mg (lub mniej). Dawka śmiertelna jadu szerszeni to od 10 do 90 mg na każdy kilogram ciała człowieka. Oznacza to, że człowieka musi ukąsić kilkadziesiąt lub nawet kilkaset owadów, by nastąpiła śmierć ukąszonego.Użądlenie szerszenia może być śmiertelne dla osób, które mają alergię na ukąszenia owadów.Pamiętaj również, że w szczególnym niebezpieczeństwie są dzieci, osoby starsze, chore i wykazujące objawy alergii na ukąszenia. Z ukąszonym z tej grupy natychmiast jedź do szpitala lub wezwij karetkę pogotowia.

To, co na pewno przyciąga szerszenie, to światło. Dlatego jeśli wieczorną porą w ciepłych miesiącach otworzysz lub i nie zabezpieczysz ich moskitierą, to prawie na pewno do twojego domu wpadnie szerszeń. Oby nie kilka! Szerszeni (w odróżnieniu od os) nie wabi zapach mięsa ani słodyczy.

  • To, co przyciąga szerszenie (co lubią szerszenie), to jeszcze: intensywne kolory, mocne kwiatowe zapachy, dojrzałe owoce, przetwory owocowe.
  • Szerszenie nie zapylają kwiatów i owoców (w przeciwieństwie od os i pszczół), ale przesiadują na drzewach owocowych – szczególnie tych z dojrzałymi owocami – po to, by nadgryzać owoce i tym samym niszczyć je.

Wiesz już, co wabi szerszenie. A czy wiesz, co działa odpychająco na szerszenie? Zapachy. Niektóre zapachy sprawiają, że szerszeń nigdy nie podleci w dane miejsce albo bardzo szybko się z niego wycofa. Są to: Szerszenie występują powszechnie nie tylko w lasach, na terenach wiejskich, ale także w miastach.

Ich gniazda można wtedy znaleźć np. pod dachem, okapem lub rynną oraz w otworach w budynkach (muszą być osłonięte). Dlatego warto w ogrodzie mieć wymienione rośliny, a na parapecie okiennym kłaść nawet po kilka ząbków czosnku. Czyli czyim posiłkiem jest szerszeń? Ptaków. Trzmielojada. Zwanego inaczej pszczołojadem.

Jest to ptak wędrowny znacznej wielkości, z rodziny jastrzębiowatych. Występuje praktycznie w całej Europie. W Polsce najczęściej mieszka w południowej i wschodniej części kraju. Na zachodzie kraju, szczególnie w Wielkopolsce, uznawany jest jako ptak bardzo nieliczny.

Jest to ptak wędrowny. Przylatuje do Europy w kwietniu, a odlatuje w październiku. Trzmielojad żywi się szerszeniami, osami i trzmielami. Jest odporny na użądlenia na całej powierzchni swojego ciała. Pióra ptaka układają się w swego rodzaju pancerz i nie ma w nich miejsc o mniejszym upierzeniu. Często jest tak, że atakując, zajmuje całe gniazdo, rozrywa je i wyjada owady.

Albo porywa całe gniazdo, przenosi je w dogodne dla siebie miejsce i tam konsumuje zdobycz.

Gdzie można zgłosić gniazdo szerszeni?

Zanim wezwiesz straż pożarną do os i szerszeni – Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu Coraz częstsze wezwania Straży Pożarnej dotyczą likwidacji rojów i gniazd owadów błonkoskrzydłych. Mając na względzie zapewnienie na terenie całego kraju jednolitych standardów udzielanej pomocy podczas zagrożeń stwarzanych przez owady błonkoskrzydłe (np.

  • Osy, szerszenie, pszczoły) opracowane zostały „Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych”.
  • Straż pożarna podejmuje wszelkie niezbędne działania zmierzające do usunięcia roju lub gniazda owadów błonkoskrzydłych z miejsc, w których stwarzają one bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, w szczególności dotyczy to obecności osób o ograniczonej zdolności poruszania się, czy z budynków użyteczności publicznej oraz placówek oświatowych.

W pozostałych przypadkach, przypominamy, że zgodnie z art.61 ustawy „Prawo budowlane”, zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy obiektu. Zwracamy się z prośbą o zrozumienie i nie przekazywanie nieprawdziwych informacji o zagrożeniu życia lub zdrowia, jeśli takowe zagrożenie nie występuje.

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, straż pożarna podejmuje interwencje, jednak w innych przypadkach, właściwymi instytucjami do likwidacji gniazd są firmy dezynsekcyjne.Zdarzenia związane z występowaniem owadów błonkoskrzydłych w większości przypadków nie są zdarzeniami nagłymi i odpowiednio administrowanie obiektem, skutecznie uniemożliwia zagnieżdżenie się w nim owadów.Pamiętajmy również, że każdy z nas może potrzebować pomocy, a nieuzasadniony wyjazd strażaków w miejsce, gdzie nie ma konieczności ich interwencji, powodować może opóźnienia w dotarciu do zdarzeń, gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie ludzi. W związku z powyższym, zwracamy się z apelem o większą rozwagę przy zgłaszaniu potrzeby naszej interwencji.

: Zanim wezwiesz straż pożarną do os i szerszeni – Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu

Dlaczego szerszenie wlatują do domu?

Czy szerszenie są groźne? – Szerszenie są groźne, ale tylko w niektórych sytuacjach i na pewno nie tak, jak się w to powszechnie wierzy. Przede wszystkim szerszenie nie szukają konfliktu z człowiekiem celowo. Zazwyczaj zupełnie przypadkiem wlatują do naszego domu czy mieszkania, a jeśli następuje atak, to tylko dlatego, że poczuły się zagrożone.

  1. Na wolnym powietrzu również nie celowo zbliżają się do człowieka.
  2. A co z jadem szerszeni? Faktycznie, szerszeń może użądlić.
  3. Takie użądlenie nie jest niczym przyjemnym, jest bolesne bardziej niż użądlenie pszczoły czy osy.
  4. Wszystko przez fakt, że w jadzie szerszenia występuje więcej niż w jadzie innych owadów błonkoskrzydłych acetylocholiny, czyli substancji, która odpowiada za ból i pieczenie rany po użądleniu.

Nie znaczy to jednak, że jad szerszenia jest bardziej groźny dla człowieka, przeciwnie, jad osy i pszczoły jest groźniejszy. Między bajki można włożyć opowieści o tym, że już użądlenie kilku szerszeni może zabić – o ile dana osoba nie jest uczulona, w żaden sposób użądlenia nie są groźne.

Potrzeba by było kilkuset żądlących szerszeni, aby zabić człowieka ważącego ok.70 kg. Im byłby cięższy, tym więcej szerszeni musiałoby zostać sprowokowanych do ataku i użądlenia. Są w zasadzie dwie sytuacje, w której szerszeń, a konkretnie jego jad, mogą okazać się groźne. Po pierwsze może się tak stać wówczas, kiedy użądlony przez szerszenia człowiek zareaguje alergią na jad szerszenia.

Objawy, które wówczas występują, mogą okazać się zagrażające życiu, a osobie takiej powinna być natychmiastowo udzielona pomoc lekarska. Dlatego warto uważać na szerszenie i inne owady błonkoskrzydłe, nawet jeśli już w przeszłości byliśmy użądleni i nie wystąpiła u nas reakcja uczuleniowa.

  1. Nie oznacza to bowiem, że nie może wystąpić: alergia może objawić się w dowolnym momencie życia.
  2. W dodatku regułą jest, że nie występuje ona przy pierwszym kontakcie z jadem organizm musi bowiem mieć czas, aby się na substancję uczulić.
  3. Po użądleniu warto zwrócić uwagę, czy nie pojawiają się, obok bólu i zaczerwienienia w miejscu użądlenia, objawy dodatkowe, takie jak kłopoty z oddychaniem, ból brzucha, wymioty, biegunka, arytmia, podwyższone ciśnienie, omdlenia.

Jeśli tak, należy niezwłocznie osobę użądloną przetransportować na szpitalny oddział ratunkowy lub wezwać pogotowie. Drugą sytuacją, która może być bardzo groźna, jest użądlenie szerszenia w tak newralgiczny punkt, jak usta, język czy szyja. Pojawiająca się wówczas opuchlizna może doprowadzić do uduszenia, więc w takim przypadku również należy niezwłocznie wezwać pomoc lekarską.

Czy szerszeń atakuje?

3.1. Dlaczego szerszeń atakuje? – Szerszeń atakuje, gdy wyczuje zagrożenie zbliżające się do gniazda. Jeżeli w naszym otoczeniu zauważymy gniazdo szerszeni, powinniśmy się powoli wycofać, by nie sprowokować ich do ataku. Same z siebie nie atakują, z natury są mniej agresywne niż osy.

Skąd się biorą szerszenie?

Szerszeń w domu – jak rozpoznać? Jak się bronić? Występujący na terenie całej Polski szerszeń europejski (Vespa crabro) jest największym przedstawicielem rodziny osowatych. Przystosował się do życia w pobliżu siedzib ludzkich. Potrafi osiedlić się w skrzynkach lęgowych dla ptaków w ogrodzie, pod dachem domu albo w zagłębieniach i dziurach w ścianach. Jak odróżnić szerszenie od ich krewniaków? Naturalnym siedliskiem szerszenia są lasy liściaste, gdzie w dziuplach starych drzew, przeważnie dębów, zakłada gniazda. Zdarza się jednak, że trafia do naszych domów. Co wtedy robić?