Co Oznacza Zapamiętany Sen?
Franciszek Baran
- 0
- 11
Czy marzenia senne mają wpływ na jakość snu? – Sam fakt śnienia nie wpływa na jakość snu. Pamięć o snach może natomiast czasami być oznaką czegoś innego, na przykład stanu zdrowia lub leków. Mogą istnieć pewne różnice biologiczne, które powodują, że niektórzy pamiętają sny bardziej niż inni.
- Istnieją również pewne przyczyny medyczne, którym należy się przyjrzeć.
- Ustawianie budzików i nieregularne godziny snu mogą być przyczyną nagłych przebudzeń podczas fazy REM lub snu właściwego.
- To paradoksalnie skutkuje większą szansą zapamiętywania snów.
- Co ciekawe bezdech senny, alkohol lub inne czynniki, które zakłócają sen, mogą również się do tego przyczynić.
Pewnie zapytasz: a co z tymi marzeniami, które są tak intensywne lub niepokojące, że dosłownie nagle wybudzają ze snu? Tymi, które powodują oblanie potem całego ciała, zdezorientowanie i panikę? W takich raczej skrajnych przypadkach konieczna może być konsultacja lekarska.
Ludzie z zespołem stresu pourazowego mogą mieć koszmary, które wiążą się z retrospekcjami lub powtórzeniami traumy. Bywają odzwierciedleniem jakiejś sytuacji lub symbolicznym nawiązaniem do niej. Często wpływają na jakość snu i nastrój po takiej nocy. Również przemęczenie w ciągu dnia może być efektem problemów ze snem – takich, które również są powodem do zasięgnięcia fachowej pomocy.
Czytaj też: Jesteś nocnym markiem? Wprowadzenie tych 4 zmian ułatwi ci życie
Od czego zależy zapamiętywanie snów?
Marzenia senne dla Junga i Freuda stanowiły punkt wyjścia do analizy osobowości. Skąd się biorą i dlaczego zapamiętujemy tylko niektóre z nich? Specjaliści tłumaczą, że przyczyną mogą być nasze codzienne nawyki i higiena snu. Podczas gdy jedni poświęcają im sporo uwagi, analizując każdy obraz, jaki pojawia się w ich głowie, gdy śpią, inni nie nadają snom dużego znaczenia.
Niezależnie jednak od tego, czy mamy obsesję na punkcie interpretacji sennych marzeń, czy też po prostu nieco frapuje nas to, że od kilku nocy śni nam się własny pogrzeb, większość z nas przyzna, że podświadomość, którą sny odzwierciedlają, jest jednym z najbardziej tajemniczych obszarów ludzkiej psychiki.
Nie dziwi zatem, że uczeni wciąż starają się ją zgłębić. Wdzięcznym i chętnie analizowanym – nie tylko przez specjalistów, ale i przez nas samych – elementem podświadomości są właśnie sny. Bywają przyjemne i relaksujące, innym razem przerażająco realistyczne lub, dla odmiany, zupełnie pozbawione sensu.
Zdarza się również, że nie pamiętamy żadnych ze śniących się nam obrazów. Czy oznacza to, że ich nie mamy? A może, że z jakiegoś powodu nasz mózg nie jest w stanie ich przyswoić? Przyczyna braku marzeń sennych może kryć się w specyficznej fazie snu zwanej REM (z ang. rapid eye movement). To właśnie podczas tej stanowiącej około 25 proc.
snu fazy, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych, śnimy najintensywniej. Może ona wystąpić nawet kilka razy w ciągu nocy. Tore Nielsen, badacz snu na Uniwersytecie w Montrealu wyjaśnia, że duże znaczenie ma przebudzenie się w odpowiedniej fazie snu.
Jeśli więc nasz budzik dzwoni w momencie, którego nie obejmuje jeden z cykli REM, prawdopodobnie nie zapamiętamy tego, co nam się śniło. Innym powodem takiego stanu rzeczy może być nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych. „Jeśli rozproszysz się natychmiast po przebudzeniu, na przykład podczas rozmowy telefonicznej lub słuchając radia, może to wymazać twoje senne marzenia” – wyjaśnia ekspert w rozmowie z „Huffington Post”.
I dodaje, że zarówno niemożność zapamiętania snów, jak i uporczywie śniące się koszmary, mogą być sygnałem, że należy popracować nad zwiększeniem jakości snu. „Przyczyna leży w niewysypianiu się. Kiedy ograniczasz długość snu, często poświęcana jest poranna faza REM, a to wtedy zwykle mamy najdłuższe, najbardziej intensywne sny” – zauważa.
- Faza snu wpływa również na to, czy pamiętamy pełne sny czy też losowo wygenerowane przez mózg fragmenty.
- Często zdarza się, że w pamięci utkwią nam bardzo realistyczne sny, które wydają się przedłużeniem naszego codziennego życia.
- Innym razem śnią nam się niepowiązane ze sobą zlepki wydarzeń.
- Andrew Varga, neurobiolog i lekarz pracujący w Mount Sinai Integrative Sleep Center twierdzi, że różne rodzaje marzeń sennych mogą występować podczas różnych faz snu.
„Większość snów opartych na rozbudowanej fabule występuje podczas fazy REM. Podczas pozostałych etapów snu również pojawiają się w naszej głowie obrazy i fantazje. Choć przez długi czas uważano, że sny występują tylko w fazie REM, niedawno zostało to przez uczonych zakwestionowane” – tłumaczy Varga.
- Interesującą kwestią pozostaje też świadomy sen, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że śnimy.
- Może to wskazywać na większą aktywność mózgu.
- Osoby, które śnią w sposób świadomy, wykazują zwiększoną funkcjonalną łączność między przednią korą przedczołową oraz skroniowo-ciemieniowymi obszarami asocjacyjnymi mózgu” – objaśnia ekspert.
Według uczonych marzenia senne to bardzo skomplikowana kwestia. Aby w pełni je zrozumieć, świat nauki musiałby dysponować większą wiedzą. Na razie nie pozostaje nic innego, jak zadbać o to, by się wysypiać i móc cieszyć się sennymi projekcjami. Intrygującą i nieco dziwaczną częścią naszej podświadomości.
Czy każdy sen ma znaczenie?
2. Znaczenie snów – Ludzie od wieków doszukują się w snach ukrytego znaczenia. Niestety, nie zawsze pamiętamy nasze sny, ale niektórzy to tłumaczą tym, że skoro nie pamiętamy naszego snu, to nie mieliśmy go zapamietać. Istnieje naewet teoria, że spojrzenie w okno po przebudzeniu działa na naszą pamięć w tej kwestii destrukcyjnie. Na pewno każdy z nas pamięta jeszcze z dzieciństwa przesądy związane ze snami i mnóstwo dostępnych w księgarniach senników. Jeśli śniły nam się zęby (zwłaszcza wypadające), to oznaczały one zbliżającą się chorobę, a nawet śmierć. Podobnie dzieci w naszych snach – one również symbolizują nieszczęście.
Pożar we śnie miał ostrzegać przed złodziejem. Jeśli zaś śniła nam się woda, topienie kogoś bądź odchody, to zapowiadały one poprawienie sytuacji finansowej. W praktyce jednak nie ma to aż takiej metafizycznej formy. Sny nie potrafią przepowiadać naszej przyszłości, choć faktycznie istnieją pewne zależności między tym, co nam się śni, a tym, co spotyka naszych bliskich.
W tej sytuacji chodzi jednak o więź, jaka łączy ludzi – widać to na przykładzie bliźniaków lub osób, które są bardzo blisko ze sobą. Pamiętajmy, by rozsądnie podchodzić do sennych przesądów, W sennikach znajdziemy wyjaśnienie niemal każdej rzeczy, która się nam przyśniła. Jednak w historii możemy znaleźć interesujące przykłady świadczące o tym, że to, co nam się śni, ma niebagatelny wpływ na nasze życie. Znaczenie snów było nie do przecenienia dla wielu. Dymitrowi Mendelejewowi udało się ułożyć tablicę z pierwiastkami właśnie w trakcie snu.
Czy zawsze się coś śni?
Sny pojawiają się zawsze Nawet jeśli po pobudce wydaje ci się, że nic ci się nie śniło, nie jest to prawdą. Pewnym odstępstwem od tej normy są osoby z zaburzeniami psychicznymi, ale u pozostałych osób obrazy senne pojawiają się zawsze, tylko można ich nie pamiętać.
Dlaczego nie pamiętamy co nam się śniło?
Sny. Dlaczego nie pamiętamy, co nam się śniło? Co zrobić, by je zapamiętać? Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność. Potrzebujesz porady? 459 lekarzy teraz online
- Marzenia senne pojawiają się w fazie snu REM
- Naukowcy udowodnili, że w tej samej fazie “aktywnie zapominamy” niepotrzebne rzeczy, a mózg tak klasyfikuje sny
- Na zapamiętywanie snów mogą wpływać też inne czynniki, w tym cechy charakteru czy odczuwanie stresu
Sny pojawiają się w najgłębszej, czyli REM. Może ona wystąpić wiele razy w ciągu nocy. Ta faza snu charakteryzuje się szybkim ruchem gałek ocznych, zwiększonym ruchem ciała i szybszym oddychaniem. I to właśnie w tym czasie pojawiają się sny – aktywność naszych fal jest wtedy najbardziej zbliżona do tej, gdy nie śpimy.
- Ten etap zwykle rozpoczyna się ok.90 min po zaśnięciu i może trwać do godziny pod koniec snu.
- Jak podają naukowcy, mimo że zazwyczaj nie pamiętamy snów, to wszyscy śnią, także większość zwierząt.
- Teorii, dlaczego jedni zapamiętują sny, a inni nie, jest wiele.
- Jak wskazuje ekspertka od medycyny snu dr Sujay Kansagra, najprawdopodobniej “nasza niezdolność do zapamiętania snów może być po prostu spowodowana sortowaniem informacji podczas snu i odrzucaniem tych nieistotnych”,
Skoro sny pojawiają się, gdy nasz mózg przetwarza informacje, eliminując te niepotrzebne, zapamiętywanie snów może zależeć od indywidualnej zdolności zapamiętywania. Poza tym mózg broni nas przed przebudzeniem w czasie jakiegoś aktywnego snu i go “blokuje”.
Zobacz także:
Naukowcy z Instytutu Badawczego SRI w Menlo Park w Kalifornii postanowili zbadać grupę neuronów w hipokampie, czyli elemencie układu limbicznego odpowiedzialnym głównie za pamięć. Wytwarzają one hormon koncentracji melaniny (MCH), cząsteczkę, która pomaga regulować zarówno, jak i,
Neurony te są aktywne podczas fazy REM. Jak wykazał zapis snu u myszy, MCH hamuje hipokamp, który odpowiada za uczenie się i zapamiętywanie. Aktywacja hormonu MCH uniemożliwia przechowywanie treści snu w hipokampie. Z drugiej strony aktywność mózgu może również pozwolić zapamiętać sen. Obszar zwany połączeniem skroniowo-ciemieniowym przetwarza informacje i emocje.
To miejsce odpowiada też za stan czuwania podczas snu, co z kolei pozwala mózgowi lepiej kodować i zapamiętywać sny. Osoby, które z łatwością zapamiętują sny, mają większą aktywność w połączeniu skroniowo-ciemieniowym. Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo: Na zdolność zapamiętywania snów wpływa też ilość snu – jeśli ktoś ciągle nie dosypia i nie wchodzi w fazę REM, prawdopodobnie po przebudzeniu nie będzie pamiętał snu,
Za zdolność zapamiętywania snów odpowiadają także stres czy przebyte traumy. Osobom przeżywającym żałobę będą towarzyszyły realistyczne sny o osobie, która odeszła. Osoby z zespołem stresu pourazowego (PTSD) mogą mieć żywe, które obejmują retrospekcje lub powtórki traumy, bezpośrednio lub symbolicznie.
Warto też zadbać o higienę snu. Pamiętajmy, by nie jeść tuż przed położeniem się do łóżka. Warto też wcześniej zrezygnować w patrzenia w ekrany – telewizor, komputer, telefon. By poprawić jakość snu, należy też wcześniej wywietrzyć pomieszczenie, w którym śpimy.
Naukowcy wciąż nie są pewni, co dokładnie powoduje sny. Ważne jest jednak, by obserwować swój sen, bo niektóre nieprawidłowości mogą sygnalizować, że należy zmienić tryb życia lub udać się do lekarza. To może cię zainteresować: Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem.
Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/326421#Neurons-that-are-key-for-sleep,-appetite
- https://www.healthline.com/health/mental-health/remembering-dreams-psychology#Remembering-dreams
: Sny. Dlaczego nie pamiętamy, co nam się śniło? Co zrobić, by je zapamiętać?
Co sen mówi o człowieku?
Sny – ukierunkowane na odczytywanie znaków – Tak naprawdę nie ma określonego wzoru interpretacji poszczególnego snu, możemy jedynie sprawdzać pojedyncze symbole. Wszystko zależy od człowieka – najważniejsze są jego odczucia. Sny mówią o psychologicznych aspektach życia: przedstawiają historię osoby, jej wspomnienia, teraźniejszość i przyszłe wydarzenia. Istotną rolę odgrywa również kontekst społeczny, który określa charakter relacji śniącego do osób z najbliższego otoczenia oraz konkretne wydarzenia, które poprzedzały dany sen. Zazwyczaj korzystamy z uniwersalnych symboli (np. morze we śnie uosabia nieurzeczywistnione nadzieje, zwłaszcza w sferze duchowej) – ale poza nimi są jeszcze indywidualne, które należy adekwatnie interpretować.
Czy we śnie można zobaczyc twarz?
Sennik twarz –
- Patrzeć na czyjąś: chcesz więcej czasu oraz uwagi poświęcić innym ludziom.
- Jeśli we śnie widzisz własną twarz, jest to znak, że wyrażasz siebie w życiu codziennym takim, jaki jesteś.
- Ukryta twarz oznacza, że masz ukryte siły albo odmawiasz uznania własnych umiejętności.
- Obrzęk twarzy to znak, że chwalisz się i zniekształcasz swoje wady, bo obawiasz się, że inni ich nie zaakceptują.
- Kiedy we śnie masz piękną twarz, zapowiada Ci to spełnienie wszelkich nadziei.
- Gdy we śnie widzisz piękną twarz, zapowiada Ci to wiele powodów do radości i uciechy.
- Jeżeli we śnie objawia Ci się brzydka twarz, wieszczy Ci to cierpienia, kłopoty i niepowodzenia.
- Blada twarz zapowiada złe wieści albo podróż z miłości.
- Miła twarz wróży radość, szczęście i sukces.
- Zobaczenie własnej twarzy we śnie, nie zapowiada niczego dobrego. Jest symbolem trudnej i wyboistej drogi do sukcesu.
- Gdy we śnie widzisz własną twarz w lustrze, to znak, że jeśli marzysz o dziecku, niedługo Twoje pragnienie się spełni.
- Kiedy śnisz, że malujesz twarz, oznacza to, że chcesz kogoś oszukać albo zwieść.
- Gdy we śnie widzisz czyjąś pomalowaną twarz, to znak, że osobie tej grozi niebezpieczeństwo, zaopiekuj się nią.
- Uczucie drętwienia twarzy we śnie wskazuje na zablokowane uczucia albo ich odmowę. Może też oznaczać, że maskujesz się wobec innych i pokazujesz im nie prawdziwe, ale takie oblicze, jakie chcesz im pokazać.
- Gdy śnisz, że myjesz twarz, jest to znak, że próbujesz wybielić się z winy.
- Twarz uśmiechnięta wieszczy Ci pomyślność w życiu.
- Sen o twarzy smutnej zapowiada kłopoty ze zdrowiem.
- Szczupła, a nawet wychudzona twarz, zapowiada niepowodzenie i klęskę w sprawach uczuciowych.
- Jeżeli we śnie zasłaniasz twarz, oznacza to, że zrozumiesz swój błąd.
- Widok znajomej twarzy jest zapowiedzią zmiana pracy lub mieszkania.
- Poraniona twarz, którą widzisz we śnie wieszczy Ci, że wpadniesz w nie lada kłopoty. Będzie Ci bardzo trudno się z nich wykaraskać.
- Jeżeli we śnie widzisz w wodzie odbicie czyjejś twarzy, taki sen wskazuje na obmowę.
- Jeśli we śnie rysujesz twarz, to znak, że musisz ostrożniej wybierać przyjaciół. Nie na wszystkich swoich dotychczasowych kompanów możesz liczyć./p>
- Gdy we śnie nie możesz zobaczyć czyjejś twarzy, oznacza to, że będziesz zmagać się z bólem po stracie osoby, której nie znaliśmy osobiście (np. po poronionym dziecku, nieznanych rodzicach czy krewnych).
Co oznacza brak fazy REM w czasie snu?
Idiopatyczne zaburzenia fazy snu REM mogą stanowić pierwszy objaw chorób neurodegeneracyjnych, np. choroby Parkinsona lub otępienia z ciałami Lewy’ego – zawiadamia Towarzystwo Medycyny Nuklearnej.
Jak sprawdzić czy on jeszcze o mnie myśli?
Zasypuje Cię wiadomościami, kiedy wychodzi na dłużej – Jego wiadomości mogą być prozaiczne, ale wiele mówią o stosunku do Ciebie. Może to być zwykłe `Tęsknię za Tobą`, `Kocham Cię` albo `Nie mogę się doczekać, kiedy znowu Cię zobaczę`. Jeżeli w taki sposób zapewnia Cię o swoim przywiązaniu i uczuciu, jesteś prawdziwą szczęściarą. Ta strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies, Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Co oznacza sen o osobie która Ci się podoba?
Sennik mistyczny – chłopak – Symbol ten zazwyczaj oznacza, że czekają Cię pozytywne zmiany w życiu i niewykluczone, że wiązać się to będzie również z poprawą Twojej sytuacji materialnej. Jeśli więc widzisz go w swoim śnie, masz się z czego cieszyć, sennik wieszczy Ci, że Twoje finanse będą bezpieczne.
- Gdy we śnie widzisz małego chłopca, biegającego za kolegami, oznacza to, że masz skłonności do wpadania w złe towarzystwo.
- W takim wypadku sennik nakazuje ostrożniej dobierać sobie znajomych.
- Sen o bawiącym się chłopcu sygnalizuje, iż możesz spodziewać się dobrych nowin.
- Sennik wieszczy Ci Kiedy we śnie widzisz nastoletniego chłopaka, oznacza to, że będziesz planować zmiany w swoim życiu.
Podążaj za głosem serca, gdyż będzie ono teraz dobrym doradcą. Jeżeli w Twym śnie pojawia się chłopak wysoki, sennik wieszczy Ci, iż wydarzy się coś, co sprawi, że wzrośnie Twoja samoocena i pewność siebie. Chłopak, który przytula sygnalizuje przypływ energii, jest też symbolem płodności. Jeżeli we śnie widzisz energicznego chłopaka, oznacza to, że żyjesz w chaosie, za sprawą pewnego problemu, którego nie potrafisz rozwiązać i ciągnie się nim zadręczasz. Sen, w którym z chłopakiem rozmawiasz, wieszczy Ci, iż czeka Cię bardzo miła niespodzianka.
- Iedy w marzeniu sennym z chłopakiem się kłócisz, oznacza to, że niedługo zawrzesz nowe znajomości.
- Gdy we śnie widzisz byłego chłopaka, w senniku to znak, że tęsknisz za nim i pragniesz znów go spotkać.
- Jeżeli w marzeniu sennym pojawia się uczący się chłopak, oznacza to, że czeka Cię szczęśliwa przyszłość.
Kiedy widzisz chłopaka zajętego zabawą, świadczy to, iż wkrótce otrzymasz dobre wiadomości od kogoś z rodziny. Gdy we śnie mężczyzny pojawia się młody chłopak, sennik łączy to z infantylnością. Taki sen może to oznaczać, iż jest on niedojrzały i bywasz nieodpowiedzialny.
Jeżeli kobieta śni o chłopaku, to znak, że może czuć się nieszczęśliwa w związku lub samotna. Kiedy kobieta śni o tym, że chłopakiem jest, oznacza to, że będzie musiała podjąć się typowo męskiego zajęcia. Sen o własnym chłopaku jest interpretowany w zależności od tego, jaki on jest we śnie. Kiedy jest opiekuńczy, zadowolony i uśmiechnięty, sennik uspokaja, że stworzysz z nim udany, zgrany duet.
Jeżeli natomiast jest zły lub agresywny, oznacza to, że czekają Was kłótnie i nieporozumienia. Chłopak zostawił mnie dla innej : Czekaj cierpliwie na zmianę sytuacji życiowej. Nawet nie przypuszczasz, jakie niespodzianki przyniesie najbliższa przyszłość.
Jak wejść w świadomy sen?
Jak uzyskać świadomy sen? Metody psychologiczne – Autosugestia to najprostszy sposób na świadomy sen. Należy po prostu położyć się spać z intencją przeżycia świadomego snu. Zapamiętywanie snów – każdej nocy coś nam się śni, lecz nie zawsze pamiętamy treść snu, a zapamiętywanie szczegółów marzeń sennych to klucz do świadomego śnienia.
- Dlatego warto prowadzić dziennik snów, w którym należy zapisywać każdy sen.
- WAŻNE! Treść snu należy zapisywać od razu po przebudzeniu się, nawet w środku nocy.
- Istnieje obawa, że rano można już go nie pamiętać.
- Technika MILD (ang.
- Mnemonic Induction of Lucid Dreams) to pamięciowe wywoływanie świadomych snów.
Polega na dostrzeganiu onirycznych elementów podczas jawy i pamiętaniu, by je rozpoznać we śnie. Przeczytaj także: Co to jest ŚWIADOMY SEN? Na czym polega świadomy sen i czym różni się od zwykłego snu?
Ile ma się snów w ciągu nocy?
O czym śnisz? – Według National Sleep Foundation dorośli zwykle śnią cztery do sześciu snów, chociaż wszystkich nie pamiętają. „Jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek pamiętał więcej niż 10 procent swoich snów z jednej nocy” – ocenia Robert Stickgold, profesor psychiatrii w Harvard Medical School.
Nielsen wyjaśnił, że sny to połączenie wczesnych i ostatnich wspomnień oraz wszystkiego, co wydarzyło się pomiędzy nimi. Dlatego też wiele obrazów ze snów może pochodzić z poprzedniego dnia lub tygodnia śniącego. Często obraz wydaje się przypadkowy, losowy, choć wcale tak nie jest. Na przykład jeśli odwiedziłeś wystawę kwiatów w poprzedni weekend, prawdopodobnie będziesz o niej śnić za tydzień.
O czym najczęściej śnimy? Badania przeprowadzone przez Nielsena na studentach trzech kanadyjskich uniwersytetów wykazały, że częstym elementem snów jest ucieczka (81,5 proc. respondentów), seks (76,5 proc. badanych) i moment spadania (73,8 proc. studentów poddanych badaniu).
O czym świadczy dużą ilość snów?
Intensywne sny – przyczyny – Zdarza się jednak, że sny wywołują silne emocje, które nie znikają nawet po przebudzeniu. Takie marzenia senne należy rozpatrywać w kategoriach nocnego koszmaru, z zaznaczeniem, że jest nim każdy sen, wywołujący silne odczucia, nie tylko taki, w którym pojawiają się przerażające wizje – koszmarem może być i o ucieczce przed niebezpieczeństwem, jak i pozornie niezbyt straszny, np.
W którym widzimy siebie samych, bezskutecznie próbujących otworzyć drzwi, za to wywołujący mocne emocje. Intensywny sen zwykle doprowadza do wybudzenia. Zdarza się, że osoba śniąca budzi się z płaczem. Innym razem, po przebudzeniu może pojawić się uczucie zdenerwowania, niepokoju lub nawet strachu, O ile częste sny nie powinny niepokoić, to intensywne – już tak, o ile występują chronicznie (sporadyczne przypadki są całkowicie normalne).
Trzeba wiedzieć, że złe, wyjątkowo intensywne sny, stanowią przyczynę wzmożonego wytwarzania kortyzolu, potocznie nazywanego hormonem stresu. W dłuższej perspektywie, może to znacząco pogorszyć odporność organizmu. Intensywne sny mogą też powodować problemy z zasypianiem, a z czasem – także bezsenność.
- W skrajnych przypadkach, ich konsekwencją są zaburzenia psychiczne.
- Skąd biorą się takie marzenia senne? Przyczyną ich występowania mogą być silne przeżycia, których doświadczyliśmy na jawie.
- W nocy, mózg stara się uporządkować informacje, które nabywamy w ciągu dnia.
- Dotyczy to także doświadczeń traumatycznych, które mogą przybierać postać intensywnego snu.
Warto jednak podkreślić, że nie tylko trauma może prowokować intensywne sny. Te mogą pojawiać się w następstwie każdego poważnego wydarzenia, np. przeprowadzki lub zmiany pracy. Na ich wystąpienie podatne są także osoby, długotrwale funkcjonujące w warunkach silnego stresu oraz cierpiące na niektóre schorzenia – bezdech senny, zaburzenia lękowe lub depresyjne.
Co zrobić żeby mieć świadomy sen?
Jak uzyskać świadomy sen? Metody psychologiczne – Autosugestia to najprostszy sposób na świadomy sen. Należy po prostu położyć się spać z intencją przeżycia świadomego snu. Zapamiętywanie snów – każdej nocy coś nam się śni, lecz nie zawsze pamiętamy treść snu, a zapamiętywanie szczegółów marzeń sennych to klucz do świadomego śnienia.
Dlatego warto prowadzić dziennik snów, w którym należy zapisywać każdy sen. WAŻNE! Treść snu należy zapisywać od razu po przebudzeniu się, nawet w środku nocy. Istnieje obawa, że rano można już go nie pamiętać. Technika MILD (ang. Mnemonic Induction of Lucid Dreams) to pamięciowe wywoływanie świadomych snów.
Polega na dostrzeganiu onirycznych elementów podczas jawy i pamiętaniu, by je rozpoznać we śnie. Przeczytaj także: Co to jest ŚWIADOMY SEN? Na czym polega świadomy sen i czym różni się od zwykłego snu?
Co zrobić żeby mieć sny?
Testowanie rzeczywistości – RT – Wielokrotne skupianie się na otaczającej rzeczywistości w ciągu dnia ma za zadanie wyrobienie nawyku, dzięki któremu uda się przenieść owo poczucie rzeczywistości do snu, by uświadamiać sobie, że się śni.