Lekki Sen Co Oznacza?
Franciszek Baran
- 0
- 63
Problem lekkiego snu Niektórzy ludzie mają zdolność do spania przy trzęsieniu ziemi, inni budzą się od najsłabszego dźwięku. Płytkie spanie oznacza, że mamy regularnie zakłócany sen. Może to być frustrujące i czasami oznacza, że kończymy leżąc obudzeni przez wiele godzin i rano nie czujemy się wypoczęci.
Czy jest jakieś naukowe wyjaśnienie dlaczego niektórzy ludzie śpią płytko? Jeśli tak, to jak można temu zaradzić? Przeanalizujmy lekki sen i czy można to powstrzymać. Co to jest lekki sen? Twój sen składa się z cykli REM (szybki ruch oczu) i NREM (bez szybkich ruchów oczu). Spędzasz około 75% swojego snu w stanie NREM, który jest podzielony na różne etapy relaksu.
Lekki sen jest klasyfikowany jako “etap 1”. Jest to faza, w której organizm jest między byciem we śnie i na jawie. Ludzie, którzy płytko śpią mają tendencję do pozostawania w tej fazie przez większość swojego snu, co wyjaśnia dlaczego budzą się łatwiej.
- Ogólnie rzecz biorąc, młodzi ludzie spędzają więcej czasu w głębszych stadiach snu, gdy rosną i rozwijają się.
- Starsi ludzie spędzają mniej czasu na głębokich etapach snu i częściej skarżą się na płytki sen.
- Jednak wiek nie jest jedynym czynnikiem, jeśli chodzi o to, jak głęboko śpisz.
- Niektóre czynniki stylu życia mogą zakłócać sen, takie jak słaba dieta, choroby i złe warunki spania.
Zakłócony sen Kiedy sen jest zakłócony, twoje ciało nie ma wystarczająco dużo czasu, aby się zrelaksować i zregenerować w czasie snu REM. Lekki sen to stan, w którym nie ma wystarczającej ilości snu REM. W wielu przypadkach zakłócenie snu w nocy jest bezpośrednio związane z kręceniem się i obracaniem, które przerywają sen REM, Należy również rozważyć, czy materac jest odpowiedni. Jeśli budzisz się w nocy z bólem lub czujesz się niespokojny, może być konieczne zastąpienie obecnego materaca nowym. Ważne jest, by pomyśleć o kupieniu nowego materaca, jeśli na starym są pęknięte szwy, wygięte sprężyny lub materac nie oferuje wsparcia, którego potrzebujesz.
Polecamy np. Dźwięki otoczenia Oprócz wpływu środowiska i stylu życia, czy może być naukowy powód dla lekkiego snu? Naukowcy snu w Harvard Medical School i Massachusetts General Hospital sądzą, że jest. Zidentyfikowali, że mózgi niektórych osób lepiej blokują dźwięki otoczenia – stały szum tła, który zwykle nie jest zauważany.
Twój MÓZG, gdy ŚPISZ ! Faza REM i nie tylko.
Ponieważ mózg nieustannie monitoruje bodźce ze środowiska, by chronić nas przed zagrożeniami, aktywuje także blokadę, by ciało i umysł mogły regenerować się i odpoczywać podczas snu. Płytki sen jest więc niezdolnością do skutecznego blokowania i wtedy mózg budzi nas ze względu na wrodzoną potrzebę ostrzegania przed niebezpieczeństwem.
- Badania koncentrowały się na wzorach wytwarzanych przez thalamus – region głęboko w mózgu, odpowiedzialny za przetwarzanie bodźców wzrokowych i słuchowych.
- Neurolog, dr Jeffrey Ellenbogen odkrył, że liczba impulsów wytwarzanych przez thalamus, znana jako wrzeciona snu, była zróżnicowana na osobę.
- Uczestnicy z większą liczbą tych impulsów spali z łatwością przy różnych dźwiękach.
Ellenbogen mówi, że: “więcej wrzecion oznacza, że jesteśmy bardziej chronieni przed zaburzeniami snu”. Lekki sen to też zmora ludzi, którzy mają problem z pozostawieniem różnych spraw i problemów poza sypialnią. Trudno jest zasnąć i utrzymać sen gdy w głowie galopują nam przeróżne pomysły, analizy i przemyślenia.
Jaki sen jest najwazniejszy?
Fazy snu – co to takiego? – Sen podzielony jest na dwie główne fazy zachodzące naprzemiennie: NREM oraz REM. Pierwsza z nich trwa zwykle około 90 minut i składa się z trzech części: zasypiania, snu płytkiego i snu głębokiego, które płynnie następują po sobie.
- Faza NREM polega na tym, że mózg przechodzi stopniowo w stan odprężenia i zaczyna pracować coraz wolniej.
- To wyłączanie kolejnych funkcji organizmu lub zmniejszenie ich nasilenia: oddech staje się wówczas rzadszy, ciśnienie niższe, mięśnie się rozluźniają, a gałki oczne przestają ruszać.
- Spada także temperatura organizmu i zachodzą procesy regeneracyjne.
Faza ta jest jednak tylko przygotowaniem do pojawienia się marzeń sennych i przejścia w najważniejszą fazę, czyli REM. To specjalne stadium snu, trwające jedynie 15 minut. Wówczas nasze gałki oczne poruszają się szybko (stąd też nazwa: Rapid Eye Movement), a mózg jest bardzo aktywny, wszystko, o czym śnimy wydaje się bardzo realne.
Jeżeli ktoś zostanie obudzony właśnie podczas trwania REM, może pamiętać swoje sny i początkowo mieć problem z odróżnieniem jawy od rzeczywistości. Co ciekawe, podczas tej fazy doświadczamy paraliżu sennego, ponieważ w przeciwnym razie wykonywalibyśmy wszystkie ruchy, które pojawiają się w naszym umyśle.
Gdy REM dobiega końca, cały proces rozpoczyna się od początku.
Jak powinien wyglądać prawidłowy sen?
Etapy snu wolnofalowego NREM: –
Faza 1 – Twoje ciało się rozluźnia, wyciszasz się i w końcu zasypiasz. Faza 2 – zapadasz w bardzo lekki sen, łatwo Cię wybudzić. Może się pojawić charakterystyczne uczucie spadania i niekontrolowane ruchy nóg, rąk czy nawet całego ciała. Faza 3 – sen jest głębszy, serce bije wolniej, a temperatura ciała spada. Faza 4 – zapadasz w sen głęboki.
Jeden cykl snu zazwyczaj wygląda następująco: N1 – N2 – N3 – N2 – R. Ilość cykli, którą zazwyczaj przechodzisz w ciągu nocy, mieści się w przedziale 4–6. Sen głęboki pojawia się częściej zaraz po zaśnięciu. W drugiej części dominuje raczej sen płytki.
Dlaczego mam krotki gleboki sen?
Niedostatek snu. – Jeśli śpisz krócej niż 6 godzin jest niemal pewne, że masz zbyt mało głębokiego snu (chyba, że należysz do nielicznego grona osób, którym mutacja w genie DEC2 pozwala wysypiać się w rekordowo krótkim czasie). Niestety samo przesypianie ośmiu godzin nie daje pewności, że ilość snu głębokiego będzie odpowiednia.
- Rozregulowany harmonogram snu.
- Nawet wydłużenie czasu spędzanego w łóżku do 10 godzin nie pomoże – sen głęboki występuje przecież głównie w pierwszej części nocy.
- Dlatego koniecznie zadbaj o właściwą higienę snu.
- Na skrócenie czasu snu głębokiego wpływa nieregularny rytm dobowy, a zwłaszcza częste drzemki w ciągu dnia.
Poobiednia kawa. Unikaj napojów zawierających kofeinę przynajmniej sześć godzin przed położeniem się do łóżka. Jedno z badań wykazało, że spożywanie kofeiny przed snem zmniejsza ilość snu głębokiego aż o jedną godzinę. Lampka wina przed snem. Alkohol poważnie zaburza naturalne cykle snu, co udowodnili naukowcy z uniwersytetu w Henry Ford Sleep Disorders Center.
- Nie należy traktować go jako środka nasennego.
- Wprawdzie po kilku drinkach zaśniesz głęboko natychmiast po przyłożeniu głowy do poduszki, ale w miarę metabolizowania się alkoholu we krwi nastąpi „efekt odbicia” i przez resztę nocy będziesz niemal całkowicie pozbawiony snu wolno falowego.
- Zbyt wysoka temperatura w sypialni.
Naukowcy z Japonii przeprowadzili szereg badań dotyczących wpływu temperatury na sen. Wynika z nic jednoznacznie, że gdy w pomieszczeniu jest powyżej 19°C ilość snu wolno falowego maleje. Niebieskie światło w sypialni. Korzystanie przed snem z urządzeń elektronicznych (laptopy, smartfony itd.) znacząco wpływa na zaburzenia snu wolno falowego, ponieważ upośledza wydzielanie hormonu snu – melatoniny,
W jakich godzinach jest najtwardszy sen?
Trzecia faza – sen głęboki – To faza, która składa się z następujących po sobie dwóch „mini faz” – nazywane są one razem fazą delta, ale druga z tych faz jest głębsza od pierwszej i w związku z tym wtedy najtrudniej jest nas dobudzić. To właśnie wtedy mówimy o twardym śnie.